Дали сме творчески настроени или просто се опитваме да се впишем в клишираното определение на думата "творец" – това ни помага да разберем известният английски консултант и преподавател по международни отношения Тони Бюзан в изданието "Силата на творческата интелигентност" (изд. "Изток-Запад").
През 50-те и 60-те години на ХХ век американският професор Роджър Спери и екипът му изследват мозъчните вълни с цел да наблюдават как различните човешки дейности се отразяват върху тях.
Резултатите от изследването водят до удивителното откритие, че като цяло мозъкът много отчетливо разделя дейностите на два вида: едни за лявото полукълбо – лявата кора на главния мозък, и други – за дясното полукълбо, дясната кора на главния мозък.
Това изследване става известно като изследването на мозъчните полукълба и носи Нобелова награда на Спери през 1981 г.
Позовавайки се на това откритие, лесно стигаме до извода, че дясното полукълбо при творчески настроените хора отчита доста по-голяма активност от лявото.
Широко разпространено е схващането, че художниците са разхвърляни, рошави, забраванци, неспособни на логическо (т. нар. ляво мозъчно ориентирано) мислене и лишени от умения за структуриране и организация хора.
Тони Бюзан – преподавател по международни отношения в Лондонския икономически институт, председател на Британската асоциация по международни изследвания и автор на редица книги, преведени на десетки езици по света – показва как можем да развием и освободим огромната си творческа интелигентност, като просто разберем начина, по който тя функционира и се култивира.
В "Силата на творческата интелигентност" (с подзаглавие "10 начина да развихрим творческия си гений”) Бюзан дефинира понятието творческа интелигентност като способността ни да раждаме нови идеи, да разрешаваме проблеми по оригинален начин и да се открояваме от тълпата с въображението, поведението, продуктивността си.