През XIX в. учени стигнали до извода, че жените са с по-ограничени умствени възможности, тъй като мозъците им са с около 9% по-малки от тези на мъжете, дори и след като се изчислят пропорционално спрямо размера на тялото.
Тогава все още не било известно, че всъщност мъжете и жените имат еднакъв брой мозъчни клетки – при жените клетките просто са по-нагъсто.
Почти през целия ХХ в. изследователите възприемат жените като умалени мъже – не само неврологично, но и във всяко друго отношение. Единственият отличителен белег на дамите по това време са репродуктивните функции.
Тази концепция става ядрото на погрешното разбиране за женската психология и физиология. Когато се задълбочим в разликите между мъжкия и женския мозък, разбираме какво прави жените жени, а мъжете – мъже.
В "Женският мозък” д-р Луан Бризендайн (ИК Изток-Запад) доказва, че хормоните наистина оказват огромно влияние върху живота на нежния пол. Бризендайн подплатява тези доказателства с научни факти от безброй статии и книги (строго научни и научнопопулярни) и случаите от собствената си практика като клиничен психолог.
По един особено колоритен и забавен начин тя успява да проследи развитието на женския мозък от раждането, през тийнейджърските години, свалките, кариерата, бременността и семейния живот, менопаузата... а и след това.
"Женският мозък” обаче не е само за жени, а може да служи като наръчник и на представителите на силния пол, които биха искали да вникнат поне за миг в женската психика и да разберат какво се върти в главите на техните половинки.
Тайните са разкрити от истински професионалист: Бризендайн е доктор и психиатър, сертифициран от Американската комисия по психиатрия и неврология и Националната изпитна комисия по медицина.
Тя е директор на "Клиника за женско настроение и хормони”. Работи като професор по клинична психиатрия в Калифорнийския университет, Сан Франциско, където е едновременно основател и директор на "Програма за сексуална медицина”.
"Женският мозък” излиза на пазара днес (13 февруари).