Софийският международен панаир на книгата ще бъде официално открит от 11:00 ч. днес от столичния кмет Йорданка Фандъкова, съобщиха от асоциация "Българска книга".
Тазгодишното издание на най-големия книжен форум в България ще впечатли посетителите с мащаба си, представяйки повече от 200 изложители на над 1280 кв.м площ, десетки български и чуждестранни писатели, три сцени и четири етажа, изпълнени с книги.
Почетен гост на панаира е град Москва, който ще бъде представен с уникален щанд и отделна сцена, посветена на московската култура.
Всеки ден, от днес до 15 декември, Централното фоайе на НДК ще бъде място за най-разнообразни събития - кръгли маси, срещи с автограф, презентации на книги, прожекции на най-нови детски анимационни филми, видео лекции по руска литература, майсторски клас по писане на приказки, конкурс за детски илюстрации и много други.
От 10 до 15 декември посетилите в НДК ще се запознаят отблизо и с литературата и културата на Норвегия, Финландия, Швеция, Чехия, Унгария, Иран, Китай.
Сцената на културната програма на панаира ще бъде разположена на 3-тия етаж, дясно крило. Специално пристига Карел Бартак от Генерална дирекция "Образование и култура" на ЕК, който ще представи подпрограма "Култура" по програма "Творческа Европа". Асоциация "Българска книга", съвместно с Асоциация за Развитие на София и фонд "13 века България" представят на 10 декември дискусия на тема "София: Толкова близо, толкова далече".
В дискусия ще участват съвременни български художници от чужбина. На 11 декември в 20:00 часа ще станат известни носителите на годишната награда на асоциацията "Златен лъв". В рамките на Софийския международен панаир ще се състои и първият Софийски международен литературен фестивал. Идеята е той да се състои ежегодно и да се превърне в най-представителния литературен форум у нас, събиращ автори от всички страни.
Всяка година международното участие в събитието ще има различен регионален акцент. За първото издание на фокус са Балканите. Мраморно фоайе в НДК ще се превърне в литературна сцена за писатели, преводачи, читатели от осем балкански държави - България, Румъния, Сърбия, Босна и Херцеговина, Словения, Хърватия, Македония, Гърция.
Специално за фестивала в София пристигат Михайло Пантич от Сърбия, Анте Томич от Хърватия, Дан Лунгу от Румъния, Владимир Арсениевич от Сърбия, Алеш Дебеляк от Словения, Ненад Величкович от Босна и Херцеговина, Гоце Смилевски от Македония, Димитрис Нолас от Гърция. За участие във фестивала идват и живеещите в чужбина български писатели Захари Карабашлиев, Мирослав Пенков, Капка Касабова.