Лицата, които нарушават Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП), трябва да бъдат назовавани публично, за да бъде постигната ефективност в борбата с пиратството.
Това заяви зам.-министърът на културата Митко Тодоров по време на семинара "Интелектуалната собственост в културните и творчески индустрии", организиран от Обсерватория по икономика на културата, Гьоте-институт България и "КОПИ-БГ".
Според Тодоров динамиката в секторите, пряко свързани с изпълнение на авторските и сродните им права, е много по-голяма от тази в други сектори. Ето защо е нужно постоянно следене на процесите, развиващи се в рамките на тези сектори.
"Продължавам да мисля, че най-основното е публичността", заяви заместник-министърът на културата.
По думите му този метод ще помогне за получаването на повече компенсаторни и нормални плащания, а от своя страна авторите ще получат "спокоен живот".
Тодоров подчерта, че през 2011 г. Министерство на културата е изпратило 5000 писма до български компанни, в които се иска информация относно софтуера, който ползват. Получени са около 1100 отговора, което е знак, че родните компании вече са готови да купуват лицензиран софтуер.
Често обаче в ролята на нарушител на законите влизат деца. По този повод тази година Дирекция "Авторско право и сродните му права" към Минисертство на културата, ще продължи своята разяснителна дейност, като ще се насочи усилията си най-вече към децата в училищата.
Идеята е, че за да разберат кое е позволено и кое не, учащите се трябва да получат достъпна информация, а не да им се цитират неразбираеми за тях закони, свързани със закрилата на авторски произведения.
Според Митко Тодоров това може да бъде постигнато, ако се търси партньорство между Министерство на културата, Министерство на образованието и гражданските организации.
Заместник-министърът обаче отказа да коментира позицията на Министерство на културата по въпросите, свързани със споразумението ACTA.