Нов семестър на „София Филм Фест за учащи“

Безплатните прожекции на филми за ученици и студенти продължават

по статията работи: Олга Андреева | 06.01.2012 | 08:29

На 9 януари започва новият, осми семестър на проекта "София Филм Фест за учащи”, стартирал през есента на 2009 г. и продължил през 2010 и 2011 година.

"София Филм Фест за учащи” е програма на Дома на киното, чиято цел е прожектиране на европейски, български и алтернативни на Холивуд филми пред младежка аудитория. Входът е безплатен за ученици и студенти, уточняват организаторите.

През 2010 г. – годината на българското кино, проектът започна и още една инициатива – "Десетилетие на българското кино”. Програмата включи 34 от най-успешните български филми, създадени през изминалото десетилетие, и се радваше на голям интерес от страна на младежката публика.

През 2011 г. имаше още три издания, първото от които подгря през януари и февруари младежите за 15-ия София Филм Фест, второто пое следфестивалната щафета през април и май, а последното приключи годината с препълнени зали.

Сега, на 9 януари, ще стартира поредният, осми семестър – "зима 2012”. Събитието се очаква да бъде отново в партньорство с Националния филмов център и Столичната община.

Всеки филм ще бъде придружен от представяне и разговор с публиката – за символични домакини на прожекциите отново сме поканили режисьора Георги Дюлгеров, преподавател в НБУ, и киноведа Антония Ковачева, председател на Гилдията на българските кинокритици.

Програмата включва 8 европейски и световни заглавия. В памет на големия български актьор Велко Кънев, починал през декември 2011 г., ще бъде излъчена криминалната комедия на режисьора Петър Донев "Бон шанс, инспекторе”.

Младата публика ще може да види и: последния филм на Дани Бойл – "127 часа”, спечелил на изпълнителя на главната роля Джеймс Франко номинация за "Оскар”; най-новата творба на Данис Танович с участието на Мики Майнолович – "Цирк Колумбия”, ексклузивно, преди българската ѝ премиера, завършващия филм от трилогията на онеправданите на финландския маестро Аки Каурисмаки – "Светлини в здрача”; драматичната комедия на Горан Маркович "Турнето”; носителя на наградата за режисура от Кан’11 – "Drive: Живот на скорост” на Николас Уиндинг Рефн; един от най-новите български филми, превърнал се в касов хит – "Операция "Шменти капели” с главно действащо лице Влади Карамфилов-Въргала и носителя на голямата награда за най-добър филм на фестивала в Единбург през 2003 г. – "Младият Адам” на режисьора Дейвид Макензи, в който главните роли се изпълняват от Юън Макгрегър, Тилда Суинтън и Питър Мълан.

Поради огромния интерес, за първи път ще бъдат повторени няколко заглавия от предишния, седми семестър – Есен 2011: хонконгската приказка на Джан Имоу "Проклятието на златното цвете”; българската романтична комедия за любовта он- и офлайн "Love.net” на Илиян Джевелеков и противоречивото, но визуално съвършено завръщане на Терънс Малик "Дървото на живота”. За тях ще се продават билети на символична цена и за неучащи.

ПРОГРАМАТА:

БОН ШАНС, ИНСПЕКТОРЕ

България, режисьор Петър Донев

9 януари 2012 – 18.30

127 ЧАСА

САЩ-Великобритания, режисьор Дани Бойл

16 януари 2012 – 18.30

ЦИРК КОЛУМБИЯ

Босна и Херцеговина-Франция-Великобритания-Словения-Германия-Белгия-Сърбия, режисьор Данис Танович

23 януари 2012 – 18.30

СВЕТЛИНИ В ЗДРАЧА

Финландия-Германия-Франция, режисьор Аки Каурисмаки

30 януари 2012 – 18.30

ТУРНЕТО

Сърбия-Босна и Херцеговина-Хърватия, режисьор Горан Маркович

06 февруари 2012 – 18.30

DRIVE: ЖИВОТ НА СКОРОСТ

САЩ, режисьор Николас Уиндинг Рефн

13 февруари 2012 – 18.30

ОПЕРАЦИЯ "ШМЕНТИ КАПЕЛИ”

България, режисьори Иван Митов и Влади Карамфилов-Въргала

20 февруари 2012 – 18.15

МЛАДИЯТ АДАМ

Великобритания-Франция, режисьор Дейвид Макензи

27 февруари 2012 – 18.30

 

СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ ЗА УЧАЩИ +

ПРОКЛЯТИЕТО НА ЗЛАТНОТО ЦВЕТЕ

Хонконг-Китай, режисьор Джан Имоу

24 януари 2012 – 17.00

LOVE.NET

България, режисьор Илиян Джевелеков

14 февруари 2012 – 17.00

ДЪРВОТО НА ЖИВОТА

САЩ, режисьор Терънс Малик

21 февруари 2012 – 17.00


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


10 yavor noev 06.01.2012 | 18:05
Иначе идеята да са безплатни си я бива.
9 yavor noev 06.01.2012 | 18:04
Прожинцията кучета я яли..
8 miroslav petrov 06.01.2012 | 16:32
А за нас от провинцията...
7 Ina Georgieva 06.01.2012 | 14:29
Задължително отивам, всички филми трябва да се гледат, особено българските.
6 Мая La 06.01.2012 | 14:27
Те много хубаво се възраждат българските филми, ама колко от тях стават?
5 Зорница Вичева 06.01.2012 | 13:37
Нека, нека. Такива новини само да се чуват.
4 Силвия Димитрова 06.01.2012 | 12:53
Не виждам какъв е проблема всяко училище или университет, независимо от града, в който е разположено, да разработи подобен проект и да се прожектират същите филми, така че да няма ощетени младежи, любители на киното. Но по мои наблюдения в ученическа възраст е все още трудно да се оцени адекватно родното кино.
3 Borislav Bonev 06.01.2012 | 10:09
Ммм, българските филми се възраждат! За 2011 година са излезли цели 10. И като имаме предвид, че субсидията на държавата е само 10 милиона, то частни спонсори не са липсвали! Продължавайте в същия дух!
2 V D 06.01.2012 | 10:08
"Програмата включи 34 от най-успешните български филми, създадени през изминалото десетилетие, и се радваше на голям интерес от страна на младежката публика." Всички български филми ми харесват, от последното десетилетие дори не бих казала, че съм пропуснала някой. Когато се продаваха дори с вестниците старите български филми си ги купувах и тях си ги гледам отново и отново. Младото поколение трябва да знае за стойностното ни родно кино.
1 Стамена Георгиева Георгиева 06.01.2012 | 10:03
Отново в София нали? Има и други градове, в които има студенти и ученици, защо никой не се сеща за тях? Големи късметлии са, че могат да изгледат толкова много филми и то безплатно, завиждам им.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.