Уникална каменна крепостна стена с три кули от V в. пр. Хр. беше открита при разкопки на могила в язовир "Тича", пише econ.bg, позовавайки се на БНТ.
Откритието е на доц. д-р Стефан Чохаджиев от Великотърновския университет. Отбранителното укрепление е разположено в западната част на могилата, изградено от необработвани камъни, скрепени с глина. То е било поне 4 м високо, тъй като достъпът до него е бил по суша, а останалите страни са обградени от река. Трите кули вътре са били уплътнени с глина. По думите на археолога такова съоръжение няма аналог.
Откритието може да се окаже сензационно, защото през този период крепостните укрепления на селищата са се правели предимно от дърво и глина. Най-вероятно то е от последния период на каменно-медната епоха и показва разцвета на една малко позната на науката цивилизация.
На този етап не може да даде отговор защо е било нужно това селище да има такава отбранителна стена. Най-вероятно причината е, че там са изработвани ценни предмети от мрамор и средиземноморска мида "спондилус", части от които са намерени при разкопките в селището и трябвало да се пазят, предаде БНТ.
По поречието на Камчия са разкрити още 4 селища от халколита, в които е живяла велика цивилизация.