Скъпи билети е една от основните причини младите хора да не посещават културни събития. Това сочат данните на национално проучване на Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК), представени днес на Първата национална конференция "Достъп на младите хора до култура".
Според изследването, направено в периода 2-9 август т.г. сред 1013 пълнолетни, главните пречки пред младите хора до култура са скъпи билети (53 %), липса на интерес (48 %), липса на културни събития в населеното място (35 %) липса на семейно насърчение (31 %).
В малките градове и селата проблемът идва от липсата на събития в съответното населено място, а ако се случат, то те са единствено в читалище или библиотека.
Друга констатация от проучването е, че повече от половината домакинства в страната с деца не са посетили нито едно културно събития през последните 12 месеца.
Данните показват още, че в градовете извън столицата има по-голям интерес към културата, отколкото сред хората, които живеят в София.
Tеатърът, киното и музикалните събития са най-често посещаваните, допълва БТА.
Около 72 % от родителите биха насърчили децата си да се занимават с народни танци, с музика - също 72 на сто, изобразително изкуство - 71, театър - 64, фотография - 55, кино 51.
Именно за да улеснят на достъпа до култура на младите хора, обединяват усилията си десет институции в обща декларация, която беше подписана днес в началото на конференцията.
Министърът на културата Петър Стоянович заяви на откриването, че в действителност младото поколение няма достъп до култура, а като причина открои, че не е достатъчно мотивирано тя да бъде част от неговия живот.
Затова според него усилията трябва да бъдат в тази насока. Инвестицията, която ние правим в следващото поколение млади българи е генерация, а не мандат, заяви той и се ангажира, че скоро Министерството на културата ще изготви стъпки, които да накарат младото поколение да бъде носител на културата.