Пирати е имало и в Черно море

Черно море от дълбока древност е имало местно корабоплаване, разказва археологът Теодор Роков

по статията работи: Кремена Бедерева | 05.06.2011 | 15:02

Има данни за древно пиратство в Черно море, каза в интервю за Агенция "Фокус” Теодор Роков, археолог от Регионалния исторически музей – Варна.

В Черно море си е имало пирати още от влизането на гръцките заселници до римската епоха, че и по-късно време. През Византия и през Османската епоха също има сведения за нападения на местни племена от източното крайбрежие. Най-често ги наричат лази. Дори територията, която са обитавали, е носила името Лазика.

Отделно казаците от Дон, Днепър са осъществявали на своя глава бойни походи срещу Османската империя, които се окачествявали от султана като пиратски нападения, тъй като през ХVІ – ХVІІ век казашката общност е била едно независимо формирование и не било подчинено на централната руска власт и такива самостоятелни военни походи са си били тъкмо такива пиратски нападения срещу Османската империя.

По-късно руските императори се възползват от военната сила на казаците и ги приобщават към своята войска. Имаме и от римската епоха сведения за пирати, още от Херодот, древногръцкият историк описва пиратските набези на местните черноморски племена, разказа археологът.

Той уточни, че според едни от ранните изследвания на черноморската археология, първите хора, които са навлезли в Черно море, са били финикийците. Но според мен това е просто една презумпция. За Средиземноморието финикийците са били най-добрият мореходен народ, но едва ли това може да се приложи и за Черно море.

Просто до момента нямаме ранни археологически находки, свързани с финикийско корабоплаване. Имаме по-късни находки от района на Финикия, Сирия. Народите, които са влизали най-рано в Черно море от историческата епоха, когато имаме писменост, това са карийците, от Кария, днешна Мала Азия и западното крайбрежие на Турция. От тях са останали имена на местности.

След това вече имаме гръцкото заселване по тракийското крайбрежие, римляните. Древните автори споменават, че по северното и източното крайбрежие на Черно море е имало народи, които са плавали на собствени плавателни съдове и са били един вид местни пирати. Това е днешна Грузия.

Митовете на аргонавтите пък показват, че днешна Грузия или древната Колхида също е имала собствен морски флот. Черно море от дълбока древност си е имало, както местно корабоплаване, така и чужди кораби са влизали в него, обясни Роков.

По думите му – в Черно море плаването се е осъществявало основно покрай крайбрежието, каботажен тип плаване, тъй като колкото и да са били сигурни корабите, не са били пригодени за плаване директно пресичайки Черно море.

"Има два известни маршрута, разучени от историци и археолози. Първият е покрай западното крайбрежие или т.нар. Западен черноморски маршрут, а другият е покрай южното крайбрежие – днешният турски град Симоп.

Там формата на Черно море е такава, че се стеснява и от там е единственото място, където директно са пресичали открито море от Симоп на север към Кримския полуостров. След това са използвали местните течения и отново са се завъртали. Обратно на часовниковата стрелка е било движението по вътрешните течения на Черно море.

Това е в западната част, а източната теченията се движат по посока на часовника. Основно са се движили по-близо до крайбрежието, тъй като плаването е било от изгрев до залез. След залез слънце или малко преди залез са изтегляли корабите на сушата и почти нямаме данни за плаване през нощта.

Въпреки че през нощта е много по-лесно, защото ориентировката по звездите е много по-качествена. Тъй като, който е достатъчно умел в астрономията, по звезди може да се ориентира много по-добре, отколкото като гледа един еднообразен бряг през деня.

Трябва да има някакви видими ориентири, големи носове и специфични форми на брега. Но се предполага, че през нощта не са плавали, коментира Теодор Роков.

Той съобщи още, че международна морска експедиция ще изследва условията за древното корабоплаване в Черно море.

"Центърът за експериментално изследване на древното корабоплаване в Одеса е частна инициатива, не е държавна научна институция. Създаден е малко след политическите промени в бившия Съветски съюз. В ръководството на тази изследователска институция участват бивши морски от военния флот на Украйна.

Ръководител на научния център е д.и.н. Игор Мелник. До момента те имат седем или осем осъществени проекта – седем или осем построени копия на древни плавателни съдове – гръцки, римски, финикийски кораб.

Осъществяват плавания с тях по исторически маршрути. Имат плавания в Черно море, в Средиземно море, покрай Атлантическото крайбрежие на Европа, Франция, Испания, участват в Международния морски фестивал в Брест във Франция”, разказа археологът.

Плаването, което предстои, е част от цялата дейност на този Изследователски център в Одеса. Предстои плаване от Варна през Истанбул до Троя. Очаква се то да започне към 10-11 юни.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


7 Borislav Bonev 06.06.2011 | 12:41
Безбройни са историите за злато, диаманти, бутилки стар ром, китайски порцелан и какви ли още не съкровища, които надничат приветливо от трюмовете на потъналите кораби и чакат кой ще ги грабне, за да стане милионер. Историите за еднооки пирати.
6 Живка Илиева 06.06.2011 | 12:34
Много уважавам Божидар Димитров, но понякога има такива култови изказвания по даден въпрос, че оставам с впечатлението, че ние сме открили всичко – например твърдението, че едва ли не българин е открил Америка, защото има сведения за български кормчия на един от корабите в екипажа на Колумб, според друга история пък Латинска Америка е била покорена от българина Алонсо де Охеда.
5 Ива Хинова 06.06.2011 | 12:33
Божидар Димитров преди няколко години лансира тази теория, според него през Средновековието е имало и българи пирати, което се доказва от венециански документи - списък с пирати, книги, в които се споменава за българина Ди Марин подвизавал се в Бяло море, а в Черно море - Кривич от Созопол, който установил власт и наложил такси на пристанищата, които ако не били плащани били изисквани със сила.
4 Мариана . 06.06.2011 | 12:31
Носят се легенди, че във водите на нашето Черно море също има скрити много съкровища. Водолазите разказват за стотици потънали кораби - някои изследвани, други - не. Като предания се носят историите за открит съд, натоварен със слонова кост, а в пещерите край нос Калиакра се твърди, че е скрито огромното съкровище на Лизимах - един от пълководците на Александър Велики. Търсачите на силни усещания честичко се впускат в търсене на голямото съкровище, закътано вероятно някъде в кухините на безбройните пещери.
3 Петър Стоянов 06.06.2011 | 12:25
Тук, в Черно море, има стотици потънали кораби - някои изследвани, други - не. Водолази разказват, че са вадили слонски бивни от съд, натоварен със слонова кост, че има румънски кораб, пълен с мини, че на дъното лежат свалени самолети, до тях - потопени подводници, бойни кораби от битката на адмирал Ушаков по време на Руско-турската война от 1768-1773 г.
2 Данчо Георгиев 06.06.2011 | 12:22
"Петнайсет души в ковчега на мъртвеца..." Една трета от златото, произведено откакто съществува човечеството до днес, лежи на морското дъно. Брюкселската конвенция от 1910 г., която е в сила и днес гласи: "Намерените в неутрални води съкровища принадлежат на този, който ги е открил."
1 Живка Илиева 06.06.2011 | 12:22
Трябва да се направи уточнението обаче, че пиратството в Черно море си има своите особености в различните време и не прилича много на това, което познаваме днес. Според Ксенофонт и един надпис от Несебър, по времето на траките това са били крайбрежни пирати - причаквали са на брега, разделен на участъци от отделните родове, някой кораб да бъде изхвърлен от буря или да хвърли котва, и така са го ограбвали.

ТВ програма

Кино

  • Сега История.bg /п/
  • 04:25 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Книга на книгите анимационен филм/п/
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:20 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 11:00 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 12:00 По света и у нас
  • Сега "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 04:45 "Ослепително слънце" - сериал /п./
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците" - комедийно шоу /п./
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.2, еп.31 /п./
  • Сега "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.