София Филм Фест (СФФ) е събитието, което е получило най-голяма държавна подкрепа през 2012 г., твърдят от Министерството на културата (МК).
16-ото издание на София Филм Фест било подпомогнато със сумата от 161 000 лв. - средства на българските данъкоплатци.
По този начин от държавното ведомство контрираха организаторите на СФФ и техните твърдения, че средствата, отпускани от МК за СФФ, са крайно оскъдни.
Освен това за организирането на СФФ допълнителна подкрепа, също с пари на българските данъкоплатци, била осигурена и от Столичната община, Българската национална телевизия и Националния дворец на културата, твърдят от МК.
СФФ получавал сериозна подкрепа и от други източници – от програмите "МЕДИА” и "Медиа Мундус” на Европейската комисия, от ЮНЕСКО – Регионално бюро за наука и култура в Европа, както и от национални и чуждестранни културни институти и спонсори, твърдят още от културното министерство.
От МК добавят, че предоставената субсидия за 2012 г. за филмовата индустрия възлиза на 12,1 млн. лв., от които 5% са за международна промоция. В абсолютно число сумата е 605 хил. лв., от които 161 хил. лева са в подкрепа на СФФ и 9-ото издание на "София Мийтингс”. Това са 26% от всички средства, отделени от държавата за промоция.
Получавайки пари на данъкоплатците, 16-тия Международен фестивал "София филм фест” е събитието, което е получило най-голяма през 2012 г. подкрепа в сравнение с всички останали фестивали, които са подкрепяни са пари на българските данъкоплатци.
От МК посочват още, че цитираните от организаторите на СФФ държави Полша и Румъния имали не само различен модел на финансиране на събития от подобен мащаб, но и различна законова основа за финансиране на своята филмова индустрия.
"Използваният от г-н Китанов пример с бюджета на сходен фестивал от ранга на нашия, но провеждан във Варшава, Полша, е не особено подходящ. Полша е страна с население близо 6 пъти повече от това на България", казват от културното министерство.
Средствата на българските граждани, определени по бюджета на МК през 2012 г. за съфинансиране на фестивали и други културни събития, били разпределени още в края на миналата година. Разпределението било извършено така, че да бъдат подкрепени оптимален брой събития, които са традиционни и имат голяма стойност за културния живот в страната. По тази причина не можело да има актуализиране на съфинансирането на СФФ и "София Мийтингс” с исканата допълнителна сума, допълват от културното министерство.