Петнадесет фолклорни групи от Разградско, Търговищко и Русенско ще участват в Първия капански фолклорен празник, който ще се проведе днес на площада в разградското село Гецово. Събитието ще премине под патронажа на областния управител на област Разград д-р Валентин Василев, съобщиха от пресцентъра на областната управа.
Организатори на проявата са кметството в Гецово, читалище "Просвета - 1883" и областна администрация. Съдействие са оказали и кметовете и председателите на читалищата на капанските села.
Групите ще представят капански песни, танци и гозби на връх Цветница. Инициативата на областния управител има за цел да покаже и напомни за красотата и уникалността на капанския фолклор.
Идеята е, както участниците, така и гостите на празника да се повеселят дружно и да вкусят от чудните капански гозби. Капанците са етнографска група българи, живеещи в Североизточна България - Разградска област.
Първите писмени исторически сведения за старите капански поселения датират от XV век и се съдържат в данъчни документи, а капанец за първи път е споменато данъчен регистър от XVII век от село Равно, Разградско.
В наши дни капанците живеят на територията на около 16-17 села в Разградска, Русенска и Търговищка област, като най-компактната група е в Разградския регион. За "крепост" на съхранените капански традиции се приема Садина, където има действащ музей, свързан с облеклото, обичаите и бита им.
Битът на капанците се определя от основния им поминък - скотовъдство и земеделие. Векове наред те ревниво се опират на традициите, които спазват и днес, очароват техните гостоприемството, техният темперамент и склонността им към веселие и песен.