Пролетният базар на книгата вече официално отвори врати и страници за жадните български читатели. Лично столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви началото на събитието и припомни на присъстващите колко важна е ролята на книгите в човешкия живот. Тя не пропусна да отбележи и какво място в историята има София в ролята си на пазител на културата.
"София е един от културните центрове още от Средновековието. Надявам се, че София е не просто столица на България, а е културен център и то не от вчера”, заяви кметът.
Йорданка Фандъкова подчерта, че всяка година Столична община дарява книги на библиотеките и читалищата в града, защото образованието е изключително важно за всяка една страна. Ето защо по случай 24 май са били дарени 1 000 български книги на стойност около 15 хил. лв.
На откриването присъства и президентът на Европейската книгоиздателска фондация Фъргал Тобин. Той очерта основните проблеми у нас, свързани с книгите. По думите на Тобин Само в България и Дания ДДС ставката за книгите е изключително висока. Това не съответства на добрите практики в Европа и оскъпява допълнително изданията. Фъргал Тобин призова българските власти да обърнат внимание на този проблем, защото по този начин единствено пречат на жадните за знание хора да достигнат до него.
"Четенето е най-бързият път към достигането до добро образование. Доброто образование е най-добрата предпоставка за излизане от бедността, т.е. чрез налагането на тази данъчна ставка страдат най-много бедните хора. По този начин на тези хора се пречи да достигнат до по-високи социални нива”, заяви президентът на Европейската книгоиздателска фондация.
В този ред на мисли Тобин отправи и молба за адекватно финансиране на библиотеките, защото липсата на подкрепа към тях поставя страната ни в неизгодно положение спрямо останалите държави в Европа и света.
Гостът деликатно намекна, че управляващите не бива да се оправдават с кризата и дори посочи конкретен пример за това как в трудни времена една държава трябва да развива образованието и културата си. Тобин сподели как преди 30 г. Ирландия се сблъскала със сериозна икономическа криза, която наложила съкращаването на разходите. Всички бюджети били намалени, с изключение на този за образование, благодарение на което днес книгоиздаването и образованието се развиват добре.
Малко след тези силни думи на сцената се качи аржентинският писател Хорхе Букай, който верен на стила си, разказа история, с която подчерта значимостта на книгите днес. Според Букай книгите са безкраен извор на надежда за хората по света, така че събития като Пролетния базар на книгата винаги трябва да има.
Своите приветствия отправи и Н.Пр. Вида Огненович, както и руската писателка и журналистка Наталия Геворкян. Секунди след като церемонията приключи млади и възрастни читатели се втурнаха на първа обиколка между щандовете, отрупани с нови заглавия.