С конференция на тема "Космосът, наречен Вагнер, и ние" Българската академия на науките и Софийската опера и балет поставят утре началото на честването у нас на 200-годишнината от рождението на немския композитор Рихард Вагнер. Това съобщи пресцентърът на академията.
Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров и директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов ще открият форума от 10.00 ч. в Големия салон на Академията.
В програмата на конференцията са включени фрагменти на видео от първите три много успешни продукции на наша сцена от "Пръстенът на нибелунга" и откъси от филми, посветени на Вагнер.
На форума учени от БАН и изследователи ще представят живота и творчеството на Рихард Вагнер, философската и историческа значимост на тетралогията на великия немски композитор и теоретик, посочват от Академията.
В 13.30 ч. утре в градинката пред "Кристал" ще бъде открита и фотоизложбата "Пръстенът на нибелунга".
Тя е съставена от фотоси от изпълненията на оперите "Рейнско злато", "Валкюра" и "Зигфрид". Включени са и работни моменти от подготовката за премиерата на последната - четвърта част от тетралогията, "Залезът на боговете".
За първи път у нас и на Балканите през юни Софийската опера и балет ще представи тетралогията на Вагнер "Пръстенът на нибелунга". В четири вечери - на 22, 23, 26 и 29 юни, ще бъдат изпълнени оперите "Рейнско злато", "Валкюра", "Зигфрид" и "Залезът на боговете".
Продуцент и режисьор на тетралогията е Пламен Карталов, диригенти са Ерих Вехтер и Велизар Генчев, художник е Николай