Времето минава, спомените избледняват и единственото нещо, което ни връща назад във времето са снимките и видеото. Да, но това удобство е откакто е измислена технологията за създаване на фотографиите. Преди това хората са разчитали най-много на рисунки.
В този ред на мисли, ако се чудите как е изглеждала някоя важна историческа личност, ще трябва да използвате въображението си и откъслечни описания от историците.
Досега!
Вече можете да се полюбувате на лика на цар Самуил. Лицето на владетеля е възстановено по специална технология от восък. Над четири месеца и около 2 килограма восък са били необходими, за да се реконструира на главата на един от най-великите български владетели - цар Самуил, която е направена през 2008 г.
Това заяви чл.-кор. Йордан Йорданов на посетителите в Деня на отворените врати в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.
Той е единственият специалист, който прави такива реконструкции по открити от археолозите черепи у нас и досега е възстановил над 60 глави на хора, живели в миналото. Възстановяването на глава по череп може да отнеме от три до пет месеца и се прави върху гипсова отливка от черепа.
По думите на специалиста започва се с анатомично медицинско изследване на костите, което става с измерване и описване. След това графично се реконструира профилът, като се правят очертания на черепа и се възстановява профилът с дебелините на меките тъкани, за да се получи ориентировъчен образ.
Същинското моделиране е най-важният етап от процеса, започва отвътре навън, изграждат се мускулите, оформя се носът и ушните миди. Дебелината на меките тъкани се установява на базата на данни от дългогодишни изследвания въз основа на възраст, пол, раса и други признаци.
"Важно е обаче черепът да бъде достатъчно запазен, за да може да се направи такава реконструкция", посочи ученият.
По тази технология са направени реконструкциите и на главите на цар Калоян, на тракийската принцеса от Враца и на чъргубиля Мостич, които е бил третият най-важен човек в българската държава при царете Симеон и Петър.
Реконструкциите могат да се видят в сбирката на Института по експериментална морфология, допълва БТА.