През 1979 г. САЩ са изправени пред изключително сериозна криза с техни заложници в Иран. Посолството им в Техеран е щурмувано от революционно настроени иранци, които искат бившият им шах Мохамед Реза Пахлави, лекуващ се в САЩ, да бъде върнат, съден и обесен. 52-ма американци са взети за заложници, а шестима служители на американското посолство успяват да избягат и са приютени от канадската мисия. Някой обаче трябва да ги спаси. И то бързо.
Това са реално случили се събития, които дълги години бяха пазени в тайна и станаха известни, когато Бил Клинтън разсекрети информацията за тях. Години след тайната мисия в Иран стана ясно, че ЦРУ и в частност топ експертът по евакуиране Тони Мендес е бил натоварен със задачата да измисли план по безопасното извеждане на шестимата американци. Планът е изключително рискован и направо звучи невероятно - Мендес ще се представи за канадски продуцент на фантастичен филм, който иска да снима филма си на територията на Иран, а хората, които трябва да спаси, ще бъдат негов екип. Филмът ще носи заглавието "Арго", но цялата операция трябва да остане в абсолютна тайна за цялата общественост. Пълно безумие!
Бен Афлек е в ролята на Мендес, но всъщност той е диригентът на цялата продукция, защото е режисьор и продуцент на филма. Екипът си помага и със статията на Джошуа Берман в сп. Wired, която подробно разказва за заложническата криза и опасността от разкриване и убиване на шестимата спасили се американци.
С работата си над тази продукция Афлек окончателно заявява, че режисьорският му нюх е на високо ниво и не го е страх да се захваща със сложни и сериозни истории. "Арго" все пак е филм, чийто сюжет е ясен, знае се какво се случва през цялото време, знае се как ще приключи кризата със заложниците, ясно е кой какво прави. И въпреки това успява да ни държи в напрежение от началото до края. Сблъсъкът на американската тайна мисия с иранското явно недоволство е неизбежен и наелектризиран. Една малка грешка в реализацията на плана може да приключи с порицание под формата на публична екзекуция.
Освен Афлек, който е абсолютен господар в "Арго", в останалите роли виждаме още Брайън Кранстън, Алън Аркин, Джон Гудман, Виктор Гарбър, Тейт Донован и др. Филмът е много силно попадение откъм актьорски подбор, като трябва да се има предвид, че съзнателно е била търсена визуална прилика с реалните лица. Ще видите, че сходството е удивително и допълнително спомага за по-силното въздействие на филма.
Независимо дали харесвате американците или не, без значение на чия страна бихте застанали в един подобен спор между Иран и САЩ, "Арго" ще ви заинтригува. С огромното напрежение, което извира от филма, с деликатната ситуация, която описва и която лесно може да стане отново актуална. Неслучайно Бен Афлек получава много похвали за новия си филм, а шансовете му да попадне сред основните конкуренти за "Оскар" са сериозни.