В последно време психолозите се обединяват около идеята, че „освежителните почивки“ по време на работа всъщност изобщо не освежават работния процес, напротив - отразяват се зле на мотивацията ни.
От години учените твърдят, че кратка почивка за разговор с колега, за чай или закуска са нещото, което ни поддържа бодри и ни помага да се отърсим от стреса на работното място.
Група изследователи от Станфордския университет в САЩ обаче са оборили това твърдение. Според последната им публикация по този въпрос всичко свързано с работата като феномен се контролира от нашето съзнание.
„Ако смятаме, че работоспособността е нещо, определено биологически, то има по-голям шанс да се чувстваме изморен, когато се налага да се справяме с по-трудни задачи. Обратно - ако гледаме на нея като на нещо, което не може лесно да се изчерпи, ще продължаваме още и още...“, поясняват учените.
В серия от експерименти те проверяват отношението на студентите към работоспособността. Тези, изследвани лица, за които тя е ограничен ресурс, са се представили по-зле при по-голямо натоварване и при задачи изискващи концентрация, в сравнение с онези, които са убедени, че сами определят границите на волята си за работа.
Схващането, че работоспособността е нещо като извор, който пресъхва, ако не го „ободрим“ с кафе, „успокоим“ с цигара или „разведрим“ с бърз чат има непредвидими последици - свикваме, че за да работим продуктивно трябва да се изпълнят конкретни ритуали и изключваме възможността сами да повлияем на мотивацията си за работа.
В заключение учените гарантират, че можем да се справим и с най-големите предизвикателства в офиса, стига само да повярваме, че работоспособността ни е неизчерпаем ресурс.