На 10 май в The Rug Galery един от най-талантливите ни и успешни дизайнери Любомир Вълчев ще открие изложбата "Lubo & friends" и така ще отбележи своята 30-годишна творческа дейност. Тя е посветена на една идея – оптимизъм, красота, естетика и топлина в един динамичен обкръжаващ свят.
Художникът от години живее във Франция. През 1988 г. печели конкурс в Париж в модерното училище за графичен дизайн и вътрешна архитектура. През 1990 г. създава дизайнерско бюро, което след това се мести на Ривиерата, близо до Кан. Първият му личен ангажимент е за Lloyd’s - известна фирма за застраховки. "През 1989 г. правих техния щанд и те ме поканиха да видя сградата им. Метал, дърво, алуминий - това са материалите, от които съм се вдъхновил и използвам в продължение на години, които и в момента са много актуални", споделя творецът в интервю.
Вълчев измисля конструкция, която може да се преплита в пространството на принципа на легото. Това е и неговият голям пробив в областта на дизайна. Стилът му е пример за функционално съвременно изкуство, обединило заоблени и динамични форми от природата, които разчупват каноните на квадрата и кубизма, властвали в тоталитарния дизайн на 80-те години. Модулите му са олекотени и правят естествена връзка между абстракция и реалност. "Въздушност" според дизайнера е посоката, в която върви световния дизайн.
По проекти на Любомир Вълчев са реализирани щандове на Pierre Cardin, JVC, Loyds, Daniel Hechter, IBM, Peugeot, VirginMegastore, Festival de Cannes, Orange Telecom, France Telecom, Pret a porter, Harley Davidson, Honda, Rain Bird, Husqvarna, рекламен магазин на Айфеловата кула, магазините на Ferrari и BMW в Пaриж, организирани са изложения в цяла Европа, Дубай и САЩ. Негови реализации са щандовете на международни изложения на френските министерства на селското стопанство, транспорта и на младежта и спорта.
В неговите проекти се работи с няколко форми, характерни за т.нар. биодизайн - закръглени, меки форми, и красиви, контрастни цветове. Много често използва черното в контраст с цвят или с дърво. Тези форми са олекотени с едни пробиви и дупки, има комбинативност от шест елемента. Така могат да се получат безброй модулни щандове, като думата модулно е свързана по-скоро с играта "Лего", а не с досега съществуващи, тривиално модулни конструкции.