В България има много добри и качествени дизайнери и много от тях са издигнати и на световно ниво. Най-големият им проблем обаче е, че не могат да работят в екип и да си помагат взаимно. Това казва в интервю за Jenite.bg Йелена Кесич, моден дизайнер от Македония, работеща у нас заедно със сънародника си Боян Петрушевски.
Двамата са създали у нас модния лейбъл NULLA след завършването на образованието си Националната художествена академия (НХА). Именно с него преди месец представиха България по време на седмицата на модата в Скопие.
Говорейки за съвременната мода в нашата страна Кесич допълва, че в голяма степен тук липсва самоинициатива, което се прибавя към фона на общата дезорганизираност. В същото време обаче се забелязва и развитие: "Има много млади хора, които се влияят от Запада и по този начин обновяват средата и освобождават задръжките".
"Липсата на платформа, която да обединява, определено е проблем. Другото нещо е скептичното отношение на повечето хора към нещата, които се правят тук, и автоматичното приемане на всичко, което идва отвън. Хората не си дават сметка колко чужди марки се възползват от възможностите на местно ниво", казва, от своя страна, Боян Петрушевски.
"Любим ми е моментът, когато някой си купи дреха в чужбина, мислейки, че е стигнал далеч, а всъщност се окаже, че е произведена тук. Понякога онова, което търсим, се намира под носа ни, но ние продължаваме да не го виждаме. Нужно е малко да повярваме в себе си. Да си дадем шанс. Да инвестираме тук", добавя той.
Относно нагласите на повечето българи към модата създателите на NULLA казват, че хората тук се страхуват от пречупване на стандартния стереотип в облеклото. "Има хора, които никога няма да приемат, че потниците и дънките не са единственото, което можеш да имаш в гардероба си. Всичко, което е по-нестандартно, ги стряска."
Положителното е, че според дизайнерите все пак има и такива, които са с по-отворено отношение към света "и следователно се обличат по-свободно".
Повече за Йелена и Боян, както и снимки на техни модели – в пълното интервю