Голямата награда на Международния филмов фестивал в Торонто - отличието "Изборът на публиката" - спечели лентата на американския режисьор Дейвид О. Ръсел "Silver Linings Playbook", съобщиха световните информационни агенции. В нея главните роли са поверени на актьорите Брадли Купър, Дженифър Лорънс, Робърт де Ниро, Джулия Стайлс.
Лентата, на която Дейвид О. Ръсел е и сценарист, е екранизация на едноименния трагикомичен роман на писателя Матю Куик. Филмът разказва историята на бивш учител, който след като прекарва 8 месеца в психиатрична болница, се връща при родителите си (Робърт де Ниро и Джеки Уивър) и се опитва отново да уреди живота си.
Премиерата на филма на Дейвид О. Ръсел се състоя на кинофестивала в Торонто на 8 септември.
Също на 8 септември на Международния филмов фестивал в Торонто бе световната премиера и на "Цветът на хамелеона", режисьорски дебют на известния кинооператор Емил Христов. Черна комедия трилър представи българското кино на фестивала. Тя бе част от официалната селекция на програмата "Откритие". Българската премиера е планирана за пролетта.
Действието в "Цветът на хамелеона" - по романа "Цинкограф" на сценариста Владислав Тодоров /автор на "Дзифт"/ - се развива в страна, много напомняща за България, по времето на нежните революции в Източна Европа. Маниакален конспиратор създава свой фантомен отдел на тайните служби със собствена агентура и документация.
Архивът на "частното" ДС става пружина на напрегнат сюжет с трагикомични обрати, докато мистериозният му създател се опитва "да ужили" МВР. Това е една история без невинни, заплела в сложна мрежа интригантстващи интелектуалци и философстващи ченгета, отбелязват от екипа. В ролите са Руши Видинлиев, Ирена Милянкова, Руси Чанев, Деян Донков, Самуел Финци, Светлана Янчева, Касиел Ноа Ашер, Михаил Билалов, Михаил Мутафов, Христо Гърбов и други любими на българския зрител актьори.
Сред другите наградени на Международния филмов фестивал в Торонто е лентата "Артефакт" на Бартоломео Кубинса, отличена с голямата награда в раздела документално кино. Лентата е създадена от фронтмена на групата "30 Seconds to Mars" Джаред Лето, който използва псевдонима Кубинс. Тя е разказ за албума "This Is War" и за сложните отношения на групата с компанията "Върджин рекърдс". С наградата на международните критици в Торонто бе отличена лентата на френския режисьор Франсоа Озон "В дома".
На фестивала, смятан за една от най-големите филмови витрини на Холивуд, тази година бяха показани рекорден за 37-годишната му история брой премиери. В Торонто се състояха 146 световни филмови дебюта. Някои от тях получиха достатъчен тласък, за да влязат в надпреварата за наградите "Златен глобус" и по-големите им братя - "Оскар"-ите.
Миналата година например ленти като "Кешбол" на Бенет Милър и "Албърт Нобс" на Родриго Гарсия бяха показани за първи път в канадския град.
Фестивалът в Торонто е един от най-престижните в света по отношение на селекция и пазар на филми, медийно присъствие и участие на звезди. С него започва сезонът на наградите в Северна Америка и надпреварата за "Оскар"-ите. Не един път спечелилите голямата награда в Торонто ленти по-късно са големите победители и на церемонията по раздаването на "Оскар"-ите.
Достатъчно е да бъдат споменати "Речта на краля" и Беднякът милионер".
С общо 289 филма от 72 страни кинофестът в Торонто е водеща световна проява, въпреки че няма официална конкурсна програма
като тази в Кан или Венеция и се раздават само награди на публиката. Това не пречи Торонто да предлага на водещите студиа възможността да "тестват" продукциите си и да покажат звездите си без състезателното напрежение, съпътстващо европейските му съперници.
Кинофестът в Торонто беше закрит на 16 септември с филма "Песен за Марион" на британеца Пол Андрю Уилямс с легендарната Ванеса Редгрейв в главната роля.