Левски се провали срещу Миньор на "Георги Аспарухов"

"Чуковете" нанесоха първа загуба на Николай Костов в първенството

по статията работи: Даниел Любомиров | 25.03.2012 | 15:37

Изключително слабият отбор на Левски пропусна възможността да оглави класирането във Виктория ФП. На собствения си стадион "Герена" "сините" загубиха от бойкия отбор на Миньор Перник с 0:1 и допуснаха първото си поражение у дома, както и в първенството изобщо, откакто треньор е Николай Костов.

Единственото попадение в срещата дойде в 59-ата минута. След грешка на Диамутен Том напредна по дясното крило и центрира към Василев, който с левия крак разстреля Пламен Илиев.

Футболистите на Левски се сетиха да поиграят малко футбол в края на мача, като попадение на Христо Йовов в 85-ата минута беше отменено заради засада. Натискът на Лески не даде резултат и "сините" заслужено загубиха.

Това оставя Левски на трето място след Лудогорец и ЦСКА, като и трите отбора имат равен брой точки. Лидерът в класирането вчера загуби от Славия, а днес отборът от "Българска армия" има възможност дори при равен срещу Локомотив в Пловдив да излезе еднолично начело в класирането. Трите гранда имат по 45 точки.

Миньор пък си бетонира оставането в елитната група. С победата над Левски отборът събра 24 точки и се намира на 9-о място на 11 от зоната на изпадащите.

Николай Костов направи една единствена промяна в състава, който спечели дербито срещу Славия. На мястото на Старокин в игра влезе изтърпелият наказание Жуниньо. Така, бразилецът зае мястото зад централния нападател Иван Цветков.

Двубоят започна в много добро темпо, като Левски овладя играта в центъра и се опитваше да гради постепенни атаки, но треньорът на гостите Стойчо Стоев бе подредил много добре своите момчета и пред "сините" не се откриваха много празни пространства. Футболистите на Левски смениха тактиката и се пробваха да пробият защитата на Миньор с центрирания, но там вратарят Иван Чворович успяваше да се справи с всяко опасно положение в наказателното.

Перничани пък разчитаха основно на контра атаки, като някои по-опасни положения бяха пред Пламен Илиев. Няколко удара от удобни ситуации на Брахими, Бибишков и Траянов бяха блокирани от защитниците на Левски. Миньор осъществи страхотна атака, като Крум Бибишков беше изведен сам срещу вратаря, но страничният съдия вдигна флага си за засада, но за всички бе очевидно, че нападателят не е зад защитата на домакините.

Пред Левски се откри страхотен шанс да открие резултата в 30-ата минута. Футболист в син екип бе повален отляво на наказателното поле. Влади Гаджев изпълни заучено и изведе Иван Цветков на дузпата, но ударът на нападателя бе спасен от Чворович.

Към края на полувремето двата отбора се разиграха и последваха няколко много интереси положения пред двамата вратари.

Тони Калво за пореден път центрира в наказателното поле, където Жуниньо надскочи всички и отправи удар с глава, но той бе твърде слаб и не затрудни Чворович. След това обаче Миньор осъществи две много добри атаки.

Първо в 40-ата минута Василев се озова сам по лявото крило, нахлу в наказателното поле и центрира пред малкия пеналт. Тма Бибишков успя да овладее и мигновенно стреля, но Пламен Илиев се намеси брилянтно и спаси своите. Минута по-късно отново Бибишков получи топката този път на границата на наказателното поле, стреля силно, но отново стражът на домакините се намеси.

Левски отговори много добре като на два пъти Жуниньо можеше да се разпише. Първия път той стреля превъзходно от далеч, но Чворочич се намеси и изби в корнер, а две минути по-късно отново стражът на Миньор излезе победител в сблъсъка с бразилския нападател.

Най-чистото положение за двубоя се откри пред Брахими в добавеното време. Той получи топката по дясното крило, преодоля Пинто и Диамутен и от границата на наказателното поле стреля по земя, но топката мина на сантиметри от левия страничен стълб, благодарение на рикушет в краката на Милиев.

В отбора на Левски отново се забеляза трудността, с която играят "сините" срещу добре организирана защита. Домакините така и не успяваха да създадат чисто голово положение, въпреки че бяха по-активният отбор през първата част. Въпреки това по-добрите ситуации за гол имаха футболистите от Перник.

В началото на второто полувреме "сините" футболсити достигаха още по-трудно до наказателното поле на гостите. Левскарите играеха изключително еднообразно и не представляваха заплаха за футболистите в жълто-черен екип. От своя страна перничани изглеждаха доволни от развоя на двубоя. Те се бранеха много добре и изчакваха грешки на "сините".

Таква дойде в 59-ата минута. Диамутен се засуети и не изчисти една наглед лесна топка, Том му отне и стигна до аут линията. Той центрира пред малкия пеналт, където най-добрият на терена Василев засече със силния си ляв крак и откри резултата - 0:1.

"Сините" бързо увеличиха оборотите, но в завършващата фаза бяха безпомощни. Все пак след прекрасно центриране на Рамос Жуниньо от трудно положение стреля много добре с глава, но ударът му бе спасен от Чворович. В 72-ата минута отново Жуниньо стреля, но феноменалният страж на Миньор отново спаси своите.

В заключителните минути Левски Христо Йовов и Симеон Райков влезнаха на терена и раздвижиха играта на сините. Гол на Йовов в 85-ата бе отменен заради засада, а Райков бе близо до попадение, но Чворович спаси. "Сините" показаха своите възможности едва в последните 10 минути на мача, но това се оказа напълно недостатъчно поне за равенството.