Ловчанлии не искат площада, посветен на поп Кръстьо

Жителите на града започнали подписка против преименуването му

по статията работи: Гергана Златкова | 26.07.2013 | 21:49
Ловчанлии не искат площада, посветен на поп Кръстьо
Ловеч
Повече за:

Именуването на площада пред Художествената галерия в Ловеч на свещеноиконом Кръстю Никифоров (поп Кръстю) отпадна от дневния ред на 32-ото заседание на Общински съвет - Ловеч.

Предложението за промяната бе на общинската съветничка от БСП Валентина Янкова с мотива, че тази идея трябва да мине най-напред през широко обществено обсъждане както в Ловеч, така и в цяла България.

Инициативата на Янкова бе подкрепена от 22-ма от общо гласувалите 27 нейни колеги, от тях един се обяви против, а четирима се въздържаха.

Предложението за кръщаването на плаца с площ на детска площадка на името на поп Кръстю е на председателя на Фондация "Граждани срещу насилието" Васил Колев.

То бе подкрепено от кварталния съвет на кв. "Вароша", от Ловчанския митрополит Гавриил и от Регионалния исторически музей.

Патриотичното намерение обаче бе заклеймено от губернатора на Ловеч Милко Недялков, в отговор пък писателя Георги Мишев огласи, че отказва от званието почетен гражданин на Ловеч заради комунистическото поведение на областната управа. 

В същото време вчера Васил Колев разпространи призив в подкрепа на инициативата си.

В него се казва, че е "дошло време да изчистим клеветата от своя град, като подкрепим внесеното в общинския съвет становище от кмета на общината. Дошло е време гражданското общество да бъде регулаторът на обществените отношения, истината да бъде търсена не от хора с партийни постове, а от личности, които поставят обществените интереси над частните", се отбелязва още в документа, подписан и от известните ловчалии писателят професор Банко Банков, колегата му Георги Мишев, арх. Петко Еврев, историкът Иван Лалев, поетът Марин Колев и колегата му Марко Ганчев.  

Колев откри и подписка с искане площадът пред Галерията да носи името на свещеноиконома, бил ковчежник на Привременното българско правителство.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


1 Doctor SteelHammer 27.07.2013 | 21:07
Все пак той се свързва със срам, така че е нормално да не го искат в града си според мен. Това е повече от ясно.

ТВ програма

Кино

  • 01:30 Рецепта за култура токшоу с Юрий...
  • 02:25 Туризъм.бг /п/
  • 02:55 Библиотеката /п/
  • 03:30 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 04:00 Панорама с Бойко Василев /п/
  • 05:00 Иде нашенската музика /п/
  • 06:00 Веселите музиканти детски тв театър...
  • 06:50 Имало едно време...предметите...
  • Сега "Някой, когото обичаш" - драма...
  • 02:30 "Древно инженерство" - документална...
  • 03:30 "Богатствата на България" -...
  • 04:05 "Вкусът на България" - кулинарно...
  • 04:35 "COOLt" - лайфстайл предаване с...
  • 05:30 "Дракони: Надпревара до предела" -...
  • 06:00 "Светът на здравето" - здравно...
  • 06:30 "Древно инженерство" - документална...
  • 01:20 "Хазарт" - с уч. на Ал Пачино, Матю...
  • 03:50 "Съдебен спор" - предаване на NOVA...
  • 04:30 "Любимата на младоженеца" - с уч....
  • 06:30 "Иконостас"
  • 07:00 "Непознатите земи" - документална...
  • 07:30 "Събуди се" - предаване
  • 11:00 "Съдебен спор" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.