Увеличава се производството на цветя за търговски цели у нас, въпреки че площите намаляват. Това съобщи в интервю за Агенция "Фокус" зам.-изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Антон Величков. Най-отглежданите видове цветя с цел продажба са мушкато, петуния и бегония.
През миналата година в страната са издадени 172 растителни паспорта за движение на 2 446 569 цветни и декоративни видове на територията на страната.
За сравнение през 2009 година в страната са издадени по-малко растителни паспорти за движение - 88 за 1 590 628 броя цветни и декоративни видове на територията на страната.
Наблюдава се леко намаление на броя на регистрираните производители, както и на заетите площи, но се наблюдава ръст на производството като брой произведени растения, обясни Величков.
През 2010 година са извършени фитосанитарни проверки на 225 регистрирани оранжерии, разсадници, градински центрове, борси, разположени общо на 4246 дка. През 2009 година са регистрирани и инспектирани 267 производствени и търговски обекти, разположени на обща площ от 4306,163 дка.
От цветните видове, отглеждани на територията на страната и подлежащи на фитосанитарен контрол, най-голямо е производството на: pelargonium, petunia, begonia, verbena, chrysanthemum, euphorbia pulcherimma, гербер и роза.
Общо в отдел "Фитосанитарен контрол" към БАБХ са регистрирани и се наблюдават 253 оранжерии, разсадници, градински центрове, цветни борси, разположени на територията на цялата страна. Един от най-големите производители и търговци се намира на територията на Областната дирекция по безопасност на храните в Бургас. Там се произвежда рязан цвят, саксийни цветя и декоративни видове на общо 590 дка.
Големи производители има и във Варна - около 1000 дка декоративни видове. 1400 дка цветни и декоративни видове има във Велико Търново, където се намира най-голямото производство на посадъчен материал за рози.