Включете се в търсене на прилепи с ултразвук

Бургазлии ще могат да участват и в творчески работилници, посветени на Европейската нощ на прилепите

по статията работи: Олга Андреева | 18.09.2011 | 09:18

Ако никога не ви е хрумвало, че можете да се разхождате с ултразвукови детектори, за да търсите прилепи, Европейската нощ на прилепите ще ви даде точно тази възможност.

В рамките на Дните на екологията в Бургас, които стартираха вчера и ще продължат до края на месеца, на 24 септември ще бъде отбелязана и Европейската нощ на прилепите, тъй като миналата година към събитието е проявен голям интерес, посочват от Община Бургас.

Освен разходката с ултразвукови детектори за прилепи, са предвидени още образователна презентация и творчески работилници, в които посетители ще имат възможност сами да си изработят фигурки и медальони.

Мястото е Културен център "Морско казино” – Лятна сцена "Охлюва" в Морската градина, а часът – между 16:00 и 19:30 ч.

Организатори са Националният природонаучен музей на БАН, Министерството на околната среда и водите, Българското дружество за защита на птиците и Национална скаутска организация.

Странният вид и потайният начин на живот на прилепите, както и това, че се ориентират в тъмното винаги е привличало вниманието на хората. От Федерация "Зелени Балкани" разясняват някои заблуди, свързани с малките животинки:

Всъщност прилепите са полезни

Противно на общоприетото мнение прилепите не са гризачи, въпреки, че външно приличат на такива и някои хора ги наричат "летящи мишки”. За разлика от плъховете и мишките, те не нанасят вреда на селското стопанство, не се хранят с домашни продукти, не обитават канализацията (и съответно не пренасят заразните болести, пренасяни от плъховете) и пр.

Всъщност "черния имидж на прилепите" е напълно незаслужен. Те са изключително полезни. Прилепите, срещащи се в България, се хранят изцяло с насекоми и изяждат огромно количество вредители.

Близо 25% от всички видове прилепи обаче са застрашени от изчезване. Изчезването на всеки вид има съществени последици, които рано или късно пряко рефлектират върху човека или стопански значими за него видове.

Как се ориентират прилепите в тъмното?

Прилепите не са слепи. Всъщност те виждат доста добре – даже по-добре от колкото ние виждаме на мръкване. За разлика от нас обаче, те не възприемат цветовете. Но за да използват прилепите зрението си е необходима някаква, макар и минимална светлина. Как тогава прилепите "виждат” и се ориентират и при пълен мрак?

Още през 1700г., Лазаро Спаланцани открива, че прилепите могат да летят дори в пълен мрак (за разлика от совите, на които е необходимо макар и минимално количество светлина).

По-късно става ясно, че прилепите умеят да издават ултразвуци – звуци с висока честота, недоловими за човешкото ухо. Те се отразяват от предметите и се улавят отново от чувствителните уши на прилепите, като им позволяват да определят местоположението, размера, каква е повърхността на предметите и да по този начин да се ориентират в тъмното.

Ултразвуците се формират в ларинкса и се излъчват от ноздрите или устата. Освен да се ориентират, ехолокацията служи на прилепите, за да откриват храната си и да улавят жертвите си.

Какво представлява бебето-прилеп?

Прилепите се възпроизвеждат бавно. Обикновено женските раждат по едно малко на година. В първите дни от живота си те са напълно безпомощни и се нуждаят от помощта на майка си, без която на могат да оцелеят. Бебетата-прилепи тежат едва няколко грама. В допълнение на това прилепите достигат полова зрялост едва след няколко години. Всичко това прави прилепите много уязвими и налага да бъдат взети мерки за тяхното опазване.

Прилепите са изключително грижовни родители. Малките често се отглеждат в така наречените "детски градини”, където се струпват малките. Майките успяват да открият малкото си дори след хиляди други. При опасност или необходимост майките носят малките със себе си и летят с тях.

Колко дълго живеят прилепите?

За разлика от повечето малки животни, които имат по-малка продължителност на живота, прилепите могат да се похвалят със сравнително дълъг живот. За над 22 вида прилепа е доказано, че живеят над 20 години, а за 6 вида, че живеят над 30 години. "Най-старият” прилеп, чиято възраст е установена от човека, е уловен в Русия. За него със сигурност се знае че е на възраст над 41 г.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


3 d.krumova _ 19.09.2011 | 13:05
В годината на прилепа, няма как да не обърнем повече внимание на тези симпатични създания. Спомням си, че преди години един прилеп се вмъкна у дома и от страх се завря зад бойлера. Голяма суматоха настана! Ще рече човек, че не прилепче, а крокодил е влязъл в банята. Токова чудо и паника беше, как ли не се мъчихме да го изкараме, но завалийката още повече се наплаши. Тогава писаната ни се намеси и за няколко минути го изкара от убежището му, то кацна на една хавлия и внимателно я изтръскахме през прозореца. След това много се смяхме и признахме, че сме постъпили глупаво, позволявайки на старха да ни завладее. Та това е едно беззащитно животинче все пак! http://www.yearofthebat.org/
2 Свежка . 19.09.2011 | 12:55
Много хубава статия! Дано я прочетат онези спереотипизирани мозъци, които дамгосват животните с един или друг обиден етикет и настройват и децата си срещу бедните създания. Много може да се напише и за така омразните плъхове, от които стават превъзходни домашни любимци, подлежащи на дресура и изпълняващи с лекота различни акробатични номера. Успех на инициативата и дано става все по-популярна.
1 Мариана . 19.09.2011 | 10:44
Супер инициатива, особено за децата! Търсенето на прилепи, викторините, работилницата, презентациите – въобще всичко това не само много обогатява познанието им за тези удивителни животинки, но и събужда любопитството и желанието да впрегнат сили в опазването им. При положение, че 25% от всички видове прилепи са застрашени от изчецване, включително най-малкото прилепче – земна пчела, тежащо едва 2 грама, нужда от съмишленици има.

ТВ програма

Кино

  • Сега Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:55 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:30 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:25 Домът на вярата Обидимски манастир...
  • 03:55 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 04:40 Мече в средата детски тв филм...
  • 04:55 Пристигане детски тв филм /Сърбия,...
  • 05:10 Томе и магическата прическа детски...
  • 01:30 "Ослепително слънце" - сериал, с.2,...
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 04:45 "Ослепително слънце" - сериал /п./
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • Сега "Престъпен рай" - сериал, сезон 1
  • 01:30 "Специален отряд" - сериал, сезон 2
  • 02:15 "Моето име е Мелек" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.