Сгушен сред лозята на Германия, Калщад е дал на Америка семейството на Доналд Тръмп. Там обаче се гордеят повече с местния специалитет - пълнено свинско шкембе, отколкото със сънародника си и хапливите му коментари срещу бежанците в качеството му на републиканския кандидат за президент на САЩ.
"Ако стане президент, ще видим какво ще направи за Америка и за света. Тогава може и да сложим плоча", неохотно се съгласява Томас Яворек, кметът на западногерманското градче с 1200 жители.
Дори Ханс-Йоахим Бендер, бивш лозар на 74 години и далечен братовчед на Доналд Тръмп, страни от темата и отсича: "Хич ме няма по данданиите".
"Според мен Хилари (Клинтън, кандидатката на демократите) не е толкова. . . радикална", добавя пенсионерът, сред чиито предци е и другият прочут емигрант от Калщад - създателят на кетчуп империята Хайнц.
Семейство Тръмп дълго време се представяше за род от шведско потекло, за да избегне антигерманските чувства, разпространени в САЩ покрай двете световни войни и Холокоста.
Всъщност обаче дядото на републиканеца милиардер, Фридрих Трумп, израства в Калщад, после решава да замине при сестрите си - едва шестнайсетгодишен, прекосява Атлантика през 1885 г., оставил само бележка на масата вкъщи. Слязъл на кея в Ню Йорк, юношата потегля към Запада; там отваря кръчми, в които предлага ядене, пиене и женска компания на самотните златотърсачи, разказва Гуенда Блеър, един от биографите на Доналд Тръмп.
Фридрих Трумп американизира името си - вече като Фредерик Тръмп той изпраща на сестрите си в Ню Йорк късчета самородно злато, а те купуват с тях имоти, полагайки основите на семейното богатство.
След като забогатял, младежът се връща в Калщад и взема за жена дъщерята на свои отдавнашни съседи - Елизабет Крист. Девойката отраснала в отсрещната къща на скромната "Фрайнсхаймер щрасе", наричана тогава "Енгелсгасе" ("Пътят на ангелите").
Влюбените искат да се установят завинаги в рейнското село, но тъй като Фредерик не е служил войник и ще го мобилизират, той се принуждава да се върне в Америка. Така отново заминава с кораб в Ню Йорк заедно с жена си, която е на път да роди, посочва историкът Роланд Паул.
"Хората в Калщад са много стабилни, може да се разчита на тях. Тъй се чувствам и аз - силен мъж, на когото може да се разчита", казва ексцентричният милиардер, забогатял най-вече големи сделки с недвижими имоти, в документалния филм за него на Симоне Вендел "Кралете на Калщад" през 2014 г.
Обещавайки непременно да се отбие в селото на предците си при ново идване в Германия, Доналд Тръмп заявява: "Гордея се с германската си кръв! Не ще и дума!".
Дали обаче магнатът, а вече и американски политик, среща топли чувства в замяна от жителите на спокойното рейнско градче? Царство на свежите бели вина и на дългите разходки, Калщад не бърза да си припомни своя далечен потомък и не е кръстил улица на него.
Местният вестник си направи шега като написа наскоро покрай карнавала, че "Тръмп ще вдигне гигантска кула от злато, за да посрами селската камбанария - с тераса на 55-я етаж, където да организира годишен винарски фестивал".
Същинската местна забележителност обаче е пълненото свинско шкембе ("заумаген"), както са го правели още в Рейнския палатинат. За него загатват имената на живописни заведения като "Избата на свинското шкембе", "Бара на свинското шкембе" и "Рая на свинското шкембе" в Калщад.
Управителката на "Рая" - 62-годишната Еделгард Келерман, признава с усмивка, че феноменът Тръмп привлича посетители чак от Виетнам, така че "не скучаем тук много-много".
Жената обаче помръква щом споменем за желанието на Тръмп да изгради стена срещу мигрантите по мексиканската граница или за нападките му срещу германския канцлер Ангела Меркел заради политиката й за приемане на бежанци.
"Тръмп е потомък на бежанец - предците му са избягали по икономически причини, за да живеят по-добре. Той се е възползвал от това право и не бива да го отказва на другите", настоява съдържателката на кръчмата и нарича милиардера-кандидат за Белия дом "демагог".
Миналия месец Калщад посрещна първите търсачи на убежище в околността - четиричленно сирийско семейство, живяло дълго време по бежански лагери, изтъква кметът. "Това е хубаво и ни радва", добавя кметът на Калщад – градчето, от което тръгват пра прадядото и прапра бабата на Доналд Тръмп.