Американски учени откриха, че женският мозък проявява по-голяма активност в областите, отговарящи за стимулите при възнаграждение, когато е поставен в хумористична ситуация, пише Daily Mail.
Учените от медицинския факултет на Станфордския университет стигнали до извода, че представителките на нежния пол са еволюирали така, че по-добре да оценяват хумора, докато мъжете - да го произвеждат.
В еволюционно отношение жените от зората на времето са преценявали генетичното здраве на евентуален партньор по способността му да ги разсмее.
Изследователите от Станфордския университет провели тестове с група от 22 момчета и момичета на възраст между 6 и 13 години. На участниците в експеримента им били показвани смешни видеоклипчета, като спъващи се хора или животни, които правят най-различни трикове. Били им прожектирани и неутрални филмчета с природни красоти. По време на експериментите мозъците им били подложени на ядреномагнитно сканиране.
По време на смешните клипове мозъците на момичетата показали много по-висока активност от момчетата в средния дял и в областта на амигдалата. А това означава, че представителките на нежния пол са изпитали много по-интензивни положителни емоции.
"От нашите проучвания констатирахме за пръв път, че възприятието на хумора според пола съществува още от най-ранна възраст", пише в своя публикация станфордският екип в изданието Social Neuroscience.
Учените твърдят, че селекцията на партньор по чувството му за хумор е по-ефективно при жените, тъй като "техният мозък, и особено елът, който се стимулира при възнаграждение, е по-подготвен да реагира на подобни въздействия".
Предишни проучвания установиха, че дамите намират мъжете с чувство за хумор за много по-атрактивни от останалите, припомня изданието.