Какво трябва да знаем за Дядо Мраз? Ако и вие сте с от поколенията, чиито първи години минаха с празнуване на Рождество, в очакване на Дядо Мраз, а не на Дядо Коледа, то ето няколко любопитни факта за Деде Морозе, които ще ви заинтригуват.
Поддръжниците на новогодишните митове твърдят, че култът към личността на легендарния старец започва още от... няма да повярвате, но – от славянската езическа митология. Съществувала фигура в легендите, която приличала на него, но далеч не била толкова доброжелателна. Той е бил символ на студа, на идването на зимата и точно. От езически времена та чак до наши дни. Става известен най-вече след като излиза приказкара "Мороз Иванович", написана от 1841 година от Владимир Одоевски.
Той седи на ледена пейка и яде снежни топки. Когато тръсне глава, от косите му се сипе скреж, когато въздъхне, от устата му излиза гъста пара. Къщата на Мороз Иванович е цялата от лед, ледени са и вратите, и прозорците и подът.
Години по-късно големият руски поет Николай Некрасов ще напише поемата «Мороз, Красный нос».
Идват нови времена, времена на войни и те не се отразяват добре на Дядо Мраз. Горкият старец се използва с пропагандна цел. През 1944 година е изобразяван на картички да гони фашистите.
Всъщност идеята за Дядо Мраз не е никак млада. Но това с подаръците се появява чак през времето на съветското господство.
През 80-те години пък става ясно, че Дядо Мраз си има конкурент и той живее в Лапландия. Затова и на Дядо Мраз му е намерено седалище и по иницитива на Юрий Лужков той се сдобива с дом в Велики Устюг.
И до ден днешен той е там и стотици хиляди писма от северните славянски земи, където децата все още вярват в Дядо Мраз, пристигат всяка година в резиденцията му.