За да бъде човек лидер, той трябва да е висок. Колкото по-висок е един кандидат за политически пост, толкова повече са неговите шансове да бъде избран.
Лидерските качества у човека се асоциират с неговия ръст, показва проучване на американски психолози, публикувано в списанието Social Science Quarterly.
Изследването на учените показва, че повечето хора на нашата планета, независимо от културата, манталитета или възпитанието си, се доверяват на лидери с висок ръст и не са склонни да вярват на по-ниски политици.
В статията се посочва, че републиканецът Мит Ромни, който е висок 188 сантиметра, според този критерий е най-вероятният фаворит в кандидат-президентската надпревара, пише сайта Newsru.
Така той може да изпревари и Барак Обама, който е с 3 сантиметра по-нисък – 185. На предишните избори Обама победи Джон Макейн, който пък беше по-нисък с 13 сантиметра от основния си опонент.
Този извод обаче явно не се отнася за Азия и Русия, тъй като руският президент Дмитрий Медведев "си оспорва" титлата за най-нисък държавен ръководител в света със севернокорейския си колега Ким Чен Ир. И двамата, според данни на медиите, не надвишават 162 сантиметра.
Интерес представляват и предстоящите на 23 октомври в България президентски избори, като първите двама, според предварителните проучвания, претенденти за поста държавен глава са относително високи мъже. Точна информация за ръста на Росен Плевнелиев и Ивайло Калфин обаче не може да бъде открита и височината им ще бъде сравнена вероятно по време на самата изборна нощ в залата на НДК.
Според коментара на ръководителетя на изследването Грег Мъри от Тексаския технологичен институт за тези нагласи говорят и документите и историческото наследство – дори и в най-ранните писмени произведения на древните народи вождовете, жреците, божествените фигури и всички останали лидери били описани като по-високи от обикновените хора.
Затова и авторите на изследването са се опитали да си представят колективния образ на съвременния лидер, като са "сглобили" неговите характеристики чрез анкета и рисунки на американски студенти. Младежите са рисували "обикновени граждани" и "идеални лидери", а в 64% от случаите лидерът е бил изобразен като по-високия.
Културата и обкръжаващата среда не са обяснение защо хората от различни цивилизации предпочитат по-високи лидери. А това явно е валидно за най-различни народности – от маите до древните гърци.