Съдът в германския град Кьолн реши, че повече нито един тото фиш не бива да попада в ръцете на безработни, които получават социални помощи. Аргументът е, че участието в лотарии не е предвидено в бюджета им, т.е.социалните помощи не могат да се харчат за лотарийни билети.
В Германия държвата държи монопола върху лотариите, съобщи БНТ. Според действащото там законодателство обаче държавата не само трябва да събира пари, но и да предпазва гражданите си от комарджийска страст и задлъжняване.
Хората, които пускат тото, обикновено го правят с малки суми, но редовно. Тези, които продават фишовете, познават клиентите си. Проблемът с новото решение на съда обаче се състои в неговото приложение.
Съдиите смятат, че социално слабите, които делят всеки цент на две, са застрашени да задлъжнеят чрез залаганията.
Много са критиките към новото решение и не е далеч времето, когато ще се появят хора, които ще заведат дела за дискриминация, защото така, както са обявили превенцията, излиза, че всички безработни са със склонност към комарджийство.
Служителка в тото-пункт в Дюселдорф заяви: "Нямам представа как да постъпя. Трябва може би да питам всеки един дали е безработен. Как обаче ще реагира човекът на такъв въпрос?! За мен тук става дума за безобразие."
Фирмата "Вестлото" също определя съдебното решение като дискриминиращо и ще го обжалва. Затова за джакпота днес, в който са се събрали 10 млн. евро, ще се даде шанс почти на всеки.
Аксел Вебер от "Вестлото" заяви: "Ако искате да пуснете фиш и ние не разполагаме с информация, че сте пристрастен към залагания, ще можете да го направите."
На година германската държава печели от лотариите в страната по 20 млрд. евро. Въпросното решение на съда очевидно цели бетониране на държавния монопол.