С продължаващата тенденция все по-малко американци да сключват брак, а и не само американци, ново изследване от демографи в Корнелския университет и Университета на Централна Оклахома дава отговор на въпроса защо младите не искат да се женят – те се страхуват от развод.
Сред съжителстващи двойки, повече от две-трети от участниците в проучването признават, че са загрижени за това как ще се справят със социалните, правните, емоционалните и икономическите последствия от един евентуален развод.
Проучването е публикуван в списание "Family Relations" този месец и е в съавторство с проф. Шарън Саслър, от Университета в Корнел в областта на анализа на политиката и управлението, пише Eurekalert.org.
Около 67% от участниците в проучването споделят своите притеснения от един евентуален развод. Въпреки опасенията, хората от средната класа говорят по-благоприятно за обвързването като цяло и съжителството и го определят като естествен трамплин към брак, в сравнение с работническата класа.
Жените с по-ниско платените професии непропорционално изразяват съмнения за "капана", както те го наричат, или брака, страхувайки се, че може да им бъде трудно да се измъкнат от него, ако нещата се объркат или това би довело до допълнителни вътрешни отговорности.
Проучването също така констатира, че двойките от работническата класа са по-склонни да възприемат брака като "парче хартия". Те признават, че имат страхове към брака, защото при един евентуален ,те ще разчитат на доходите на партньора си, за да живеят.
Авторите се надяват, че техните констатации биха могли да помогнат на предбрачните съветници за успокоение на широко разпространените страхове от развода. Според учените съветите на предбрачните консултанти трябва да са насочени към специфичните нужди на различни социално-икономически класи.