Метеорен поток, започнал на 28 декември миналата година, достига своя пик тази вечер. Това е първото астрономическо събитие от подобен род в Новата 2014 година.
Космическото зрелище с името Квадрантиди продължава до 12 януари, а пикът му е тази вечер, когато астрономите твърдят, че ще могат да се наблюдават около 80 метеора на час.
Източник на Квадрантидите е астероидът 2003 EH1. Метеорите влизат в атмосферата със скорост 144 840 км/ч и изгарят на височина около 80 км над повърхността на Земята, съобщава НАСА.
"Самата дума "Квадрантиди" произлиза от съзвездието Квадрант, или Quadrans Muralis, предложено от френския астроном Жером Лаланд през 1795 г. – се казва в съобщение на космическата агенция. – Квадрант, разположен между съзвездията Воловар и Дракон, е играл роля на ранен астрономически инструмент за наблюдение на звездите. Макар в съвременната астрономия това съзвездие вече да не се използва, то е дало название на метеорния поток, който за първи път е наблюдаван през 1825 г."
Поради разположението на радианта (точката, от която изглежда, че идват метеорите) над хоризонта това явление ще може да се наблюдава само от жителите на Северното полукълбо.
Да се надяваме облаците и мъглата да се вдигнат, за да можем да го видим и ние. Иначе Луната е току след фаза новолуние и няма да пречи на гледката.