Толкова сме свикнали със съвременните фитнес уреди, че едва ли се замисляме как са изглеждали в началото. Особено интересни са онези джаджи, които целят едновременно да ни държат във форма, но без да ни карат да извършваме някакви физически действия. Днес се опитват да ни лъжат с "магически" колани и разни уреди, с които ще отслабнем "за нула време и без да правим усилия".
Оказва се обаче, че подобни глупости е имали и много отдавна и колегите от Div.bg ни разказват за това:
Преди много, много години нашите предци не са имали нужда да ходят на фитнес. Ежедневното търсене, дебнене и снабдяване с храна е било достатъчно физическо натоварване. С годините, еволюцията и напредъка във всяко едно отношение, сме започнали да се движим все по-малко. Затова и, съвсем логично, сме започнали да търсим източници на физическо натоварване, което да ни държи във форма.
Понеже цял живот се мъчим да пестим време и усилия, в момента, в който се появяват първите уреди за физически упражнения (фитнес все пак е модерна дума), хората започват да измислят и подобни уреди, които обаче да вършат цялата работа вместо тях. Така мързеливите фитнес машини се разпространяват бавно и полека. Много от наглед тъпите и безсмислени уреди от едно време днес са префасонирани и ни се предлагат от тъпите рекламни блокове, които гледаме ежедневно.
Викторианската епоха
Шведският физик Густав Зандер е "виновен" за фитнеса. Неговият Институт "Зандер", основан през XIX в., включва 27 машини, които той сам е проектирал, за да помогне на богатите си клиенти да поддържат физическа форма. Някои от уредите са модерни и успешни. Машините, които виждате на снимките горе и долу обаче, изискват минимални физически усилия.
В края на XIX в. "таткото" на корнфлейкса д-р Джон Харви Келог, който всъщност е физик, става "виновник" и за вибриращите столове. Той успява да създаде дървен вибриращ стол (снимката горе), чрез който смята, че прочиства червата на пациентите си, лекува болки в гърба и в главата и подобрява мускулния тонус. Явно столът е твърде неудобен и дори предизвиква болки, защото не става популярен сред обществото.
Цялата история на мързеливите фитнес уреди ще откриете в Div.bg.