Денят може и да има 24 часа, абсолютно еднакви като времеви отрязъци, но всеки от тях е с различен потенциал за успех. Проучване сочи, че за постигането на оптимални резултати трябва да взимаме максимума от сутрешните часове.
Става дума за собствено изследване на журналиста Лаура Вандеркам*, резултатите от което са публикувани в електронната книга "Какво правят най-успешните хора преди закуска: Кратко ръководство за това как да преобразите утрините и... живота си" (What the Most Successful People Do Before Breakfast: A Short Guide to Making Over Your Mornings --and Life).
В нея някои от най-успелите личности в света споделят практиката си за правилното използване на ранните часове
От бъхтенето от 5 часа сутринта на изпълнителния директор на "Пепси” Стийв Рейнемунд до писателката Гретчен Рубин, чието писане започва в 6 часа сутринта, в книгата изобилстват примери за висококвалифицирани личности, които изстискват всяка възможна капка от времето преди закуска. Какво знаят те, което средният предприемач все още не е осъзнал?
Да използваме сутрините си по този начин е равносилно на стария финансов съвет, който ни казва да си купим каквото ни е необходимо, преди да сме си платили сметките. Ако почакаме до края на месеца, вероятно няма да е останало много за харчене. По същия начин, ако чакате до края на деня, за да свършите някои важни, но не спешни неща - като упражнения, четене, обмисляне на бъдещи бизнес планове, това вероятно няма да се случи.
"Ако нещо трябва да се случи, значи трябва да се случи първо”, е обяснила пред сайта Inc.comВандеркам.
Затова, смята авторката, всеки един предприемач би спечелил много, ако се научи да става малко по-рано, отколкото обикновено. В книгата си тя е извела пет стъпки, с които бихте могли да промените графика си в тази посока.
Най-трудно биха се справили тези, които определят себе си като "сови” или "нощни птици”. Според Вандеркам между 10% и 20% от хората са заклети нощни птици и настръхват само при мисълта да навият алармата на часовника си дори с няколко минутки по-рано от обичайното. За тях може би най-добрият вариант е да работят като част от семейно бизнес начинание.
"Всички други са по средата и моята теза е, че наистина е предимство да събудите чучулигата у себе си”,казва авторката. И за щастие, за да постигнете това, не е нужно да се осланяте на чистата сила на думата "ще”. Ето какви съвети да следвате, за да пристъпите към промяната възможно най-безболезнено:
Следете как прекарвате времето си
Част от това да използвате времето си е да знаете точно по какъв начин го правите в момента. Вандеркам ни съветва: "Записвайте си какво правите, колкото можете по-често и толкова детайлно, колкото смятате, че ще ви бъде полезно". (В книгата си тя дори представя таблица, която всеки би могъл да си пречертае).
Представете си перфектната утрин
Запитайте се как виждате своята чудесна сутрин, предлага авторът и съветва да вложите повече вдъхновение в нея. Критикът Шон Ейчър използва ранните часове, за да напише по една "сутрешна" рецензия всеки ден. Маниша Тейкър, личен финансов гуру, прави трансцедентна медитация. Рандийп Рейки, който е на пълен работен ден във фирма за финансово обслужване, управлява своя собствен бизнес – онлайн магазин за вино, преди да се захване за работа.
Планирайте графично
Направете си "сутрешна” таблица. С какво конкретно трябва да се заемете, за да свършите работата в таблицата? В колко часа ще трябва да станете, за да ви стигне времето и, най-важното, в колко часа ще трябва да си легнете, за да спите достатъчно?
Изградете си навик
"Това е най-важната стъпка", пише Вандрекам. След това обяснява как малко по малко трябва да усвоите изготвянето и спазването на графика си, да си водите бележки, да изпълнявате написаното в тях и така постепенно да реализирате малки победи по пътя си.
Бъдете гъвкави
Пренастройте графика си, ако е необходимо. "Животът се променя. Ритуалите също могат", обобщава авторът.
А какъв е вашият сутрешен ритуал?