Странна книга разкрива как звучи кихането на различните народи в света. Неин автор е 26-годишният британец Джеймс Чапман от Манчестър, който е озаглавил труда си "Как да кихаме по японски". Това съобщава в. "Дейли мирър", цитиран от БТА.
Според Чапман не може с точност да се определи географския и етнически произход на звуковете, издавани при кихане, но според него има връзка със секса.
Факт е обаче, че звуковете, издавани при това механично действие на човешкия организъм и гласовия апарат, звучат много подобно.
В САЩ и Великобритания при кихане се произнася "Ачу", виетнамците - "Хаткси", на хинди пък звучи "Ачи". Германците кихат с "Хатчи", руснаците с "Апчих", турците с "Хапшу", португалците и бразилците - с "Ачим", а корейците и японците - с "Ейчи".
Авторът е можел да прибави като пример и българския език, на който кихавицата звучи като "Апчху".
В книгата са включени и ономатопеите, използвани от народите при хранене, изпитване на болка и плач. Така например звукът, издаван при хранене в Англия е "чомп", а в Германия - "мампф". При плач британците използват "уа", испанците "буа", французите "уин", а японците - "шикушики".