Начинът, по който кихаме, говори много за личността ни, установи американско проучване, цитирано от сайта на телевизионния канал NBC.
Ако е силно и експлозивно, то издава екстровертна личност, която обича да се изявява пред другите. Докато за срамежливите хора е характерно приглушеното и потиснато кихане.
Според автора на изследването д-р Алън Хърш от чикагската Фондация за изследване на вкуса и обонянието кихането е досущ като смеха.
"Някои хора се смеят шумно, други се кискат под мустак. Същото е и с кихането. То е тясно свързано с човешката психология и издава структурата на характера ни", твърди ученият. Кихането е рефлекторно действие, реагиращо на дразнители от рода на полени, микроби или прах, попаднали в носа.
При този процес мозъкът получава сигнал, при който организмът се опитва да се освободи от нежеланите "посещения". Езикът се прилепва до горния край на устната кухина, като кара въздухът от белите дробове да премине и през ноздрите на носа. Така се получава характерния "Апчих".
Според различните характери има различни видове кихачи.
Най-доминиращите обичат да кихат като при истинска канонада, като не правят никакво усилие да потиснат кихавицата, дори я съпровождат със силен звук. На другата крайност са интровертните хора, които прилагат различни техники, за да замъглят ефекта от кихането - запушване на устата, дори прищипване на носа, за да не се дразнят околните.
Но в която и категория да попадаме, процесът на кихането освобождава около 100 хиляди микроби около нас. Доказано е, че не можем да кихаме насън, допълва БТА.
Игуаните са най-кихащите животни в света. Рекордът за най-продължителната кихавица принадлежи на 12-годишната Дона Грифитс от Уорстършър, която не спряла да киха в продължение на 977 дни в периода януари 1981 - септември 1983 година.
По принцип кихането е неволна реакция на организма и е част от защитните му механизми, начин да се прочистим от бактерии и други вредни дразнители.