Бебетата, кърмени само с майчино мляко през първите три месеца, ускоряват своето развитие в ключови дялове на мозъка с
30 на сто, установи американско проучване, цитирано от Daily Mail.
Екипът на проф. Шон Деони провел експериментите си в университета "Браун", като използвал сканиране чрез ядреномагнитен резонанс. Специалистите констатирали, че когато подобни пеленачетата достигнат до 2-годишна възраст, в структурата на мозъка им могат да се наблюдават чувствителни разлики, в сравнение с връстниците им, хранени по друг начин.
Бялото вещество при тях е много по-развито - от 20 до 30 на сто.
Бялото вещество е тъкан, изпълнена с дълги нервни фибри, които свързват различни части на мозъка и има съществен дял при обучението, допълва БТА.
Екипът проследил мозъчната структура на 133 деца, родени в рамките на термина си и произхождащи от семейства с подобен социален статут. Учените сравнили миелина в отрасналите и по-малките бебета и по този начин могли да установят как майчината кърма влияе на развитието му.
След това специалистите подложили младенците на елементарни познавателни тестове, при които изпробвали езиковите им умения, визуалните възприятия и контрола на движенията им. По всички тези показатели бебетата, захранвани с майчина кърма, показали чувствително по-добри резултати. Колкото по-дълго били захранвани бебетата по този начин, толкова по-развити били техните мозъци. Особено драстичен бил този напредък в онези области, свързани с координацията и движенията.