Корабът музей "Радецки"е спасен - плавателният съд е ремонтиран, преминал е успешно ходовите изпитания и вече може да вдигне котва и да отплава от крайдунавския град, съобщават от "Корабостроителница Русе" АД, цитирани от Север.бг.
Ремонтът е включвал подмяна на техническото оборудване в машинното оделение, както и външно изкърпване и боядисване на корпуса.
С цел безопасност на пътниците е монтирана съвременна противопожарна алармена система.
Корабът "Радецки" е единственият плаващ музей на Балканите. Той е точно копие на австрийския оригинал на легендарния "Радецки", от който в бунтовната 1876 година слиза на родна земя четата на Христо Ботев.
Българското копие е построено през през 1966 г в русенската корабостроителница.
Преди година стана ясно, че корабът е в плачевно състояние, а учениците от СОУ "Христо Ботев" от Козлодуй организираха кампания за спасяването му. Сега "Радецки" ще отпалава именно към Козлодуй, за да участва в ежегодните Ботеви тържества.