В петъчната вечер уличните лампи в артистичния квартал Капана в центъра на Пловдив за пръв път плавно намалиха яркостта си, а след 30 секунди внезапно блеснаха и останаха така още 30 секунди, след което се върнаха към нормалното си излъчване, предаде БГНЕС. За да не се чудят хората защо става така, не само вечер, но и посред бял ден, на земята е инкрустирана каменна плоча с надпис, който обяснява – лампите пулсират, когато в Пловдив се роди бебе.
Зад проекта, вече реализиран в Истанбул, Токио и други градове по света и навсякъде посрещан с радост и искрено одобрение, стои едно от най-ярките имена на съвременната художествена сцена – италианският художник Алберто Гарути. Той е нарекъл проекта "На родените днес", а идеята се заражда преди години и е свързана всъщност с едно от най-тъжните събития в живота му – угасването на живота на неговата майка. Победата на живота с всяко новодошло на тоя свят дете е посланието, което светлинната инсталация дава. Четирите най-популярни сред бъдещите майки болници в града участват в проекта – УСБАЛАГ "Селена", УМБАЛ "Св. Георги", УМБАЛ "Пловдив" и клиника "Торакс". Там е монтиран бутон, който свързва болницата с управлението на осветлението в града и пулсацията се задейства. Бутона натискат акушерките или татковците, споделиха от клиника "Торакс", които присъстваха на откриването и не скриха радостта си.
"Навсякъде, където съм правил проекта, хората са се радвали”, каза Алберто Гарути и добави: "Идеята ги прави съпричастни към щастието, споходило някого, емпатия, тя буди чувство за съпричастност. За светлинната инсталация писаха по света медии, които иначе не се занимават много с изкуство, навсякъде тя събуди интерес."
В Пловдив миналата година са се родили 6511 бебета, повечето от тях в четирите болници, свързани с проекта. Лампите ще пулсират в продължение на една година на пресечката на ул. "Христо Дюкмеджиев" и ул. "Йоаким Груев" в Капана. Проектът се реализира за изложбата Metaphorai, 24-то издание на Седмица на съвременното изкуство с куратори: Катя Ангелова и Алесандра Поджанти. Той е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 и се осъществява с подкрепата на Fondazione Shapdiz и АДД България.