Учени вярват, че бебетата костенурки могат да си общуват помежду си, преди да се излюпят и могат да се наговорят да излязат от яйцата по едно и също време, съобщава в. Telegraph.
За да бъде установено това, било направено проучване на австралийските костенурки с къси шии. Резултатите сочат, че ембрионите могат да се синхронизират и да се появят заедно на бял свят. Това е нужно, за да се предотврати възможността по-малките костенурчета да бъдат нападнати от хищници.
Смята се, че неизлюпените костенурки, които са затворени в здраво гнездо, могат да усещат вибрациите, създавани от тупкането на сърцата им. Освен това те могат да усещат дъха на другите бебета.
По този начин по-развитите от тях могат да изпращат сигнали за растежа си до по-слабо развитите, така че да ги насърчат да увеличат темповете на растеж.
"Сигурен съм, че те не седят и не си говорят помежду си, но кой знае", коментира д-р Рики Спенсър, съавтор на изследването.
Учените от University of Western Study твърдят, че ембрионите, разположени на дъното на гнездото, където температурата е по-ниска, имат т.нар. "механизъм на догонване". Той им позволява да съкратят иначе по-дългия си инкубационен период. Все още обаче не е ясно естеството на този механизъм.
Според Спенсър костенурчетата си общуват чрез сърдечния си ритъм. Тъй като яйцата се докосват едно друго в гнездото, е много по-лесно да обменят вибрации в почти затворената кухина.
По време на изследването яйцата с малките костенурки били разделени на две и били поставени на различна температура. След седмица те били събрани отново и бил направен анализ на сърдечния ритъм на ембрионите и на метаболизма им.