Много съм зает? Наистина ли?

Заетостта често е плод не на реални ангажименти, а на недобре разграфени приоритети

по статията работи: Ралица Стоянова | 28.03.2013 | 10:33

"Нямам време. Много съм зает в момента." Сигурно често сте чували тази реплика от колеги и приятели.

Много хора използват заетостта не само като оправдание, но и като символ, крепящ тяхното реноме. Колкото по-зает си, толкова по-добър си, явно, констатира Inc.com.

Писателката Лаура Вандеркам обаче казва, че това са пълни глупости. Тя признава, че често се улавя да следва същия лъжлив метод на обяснения как винаги е пренатоварена с работа.

Уморена от постоянно тежката си работна седмица, тя решава да води статистика за заетостта си.

"Много скоро осъзнах, че съм се лъгала относно инвестирането на времето си. Това, което мислех за пагубната 60-часова работна седмица, дори не се приближаваше до тези числа. Мислех си, че прекарвам часове, миейки чиниите, а всъщност са били минути. Огромно количество от времето ми бе поглъщано от интернет, без да се усетя, още толкова прекарвах лежерно из къщата, без да имам каквато и да е идея какво точно ми се прави", разказва Вандеркам. 

Каква е поуката от това? Че понятието "заетост" много често е в главата ни и често е плод не на реални ангажименти, а на недобре разграфени приоритети, липса на организация и други фактори.

Вандеркам предлага едно простичко решение: Сменете формулировките си. 

Как да направите това, прочетете в Econ.bg.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


48 задънена улица 28.03.2013 | 18:53
Животът не е само в книгите, пред телевизора или компютъра,а навън сред природата и събирането с хора
47 david copperfield 28.03.2013 | 17:30
Социалните мрежи са точно тогава, когато човек има много свободно време. Тъпо е някой да се оправдава, че няма време пред теб, а след това да виси в тях.
46 Миро Т 28.03.2013 | 17:29
Човек трябва да държи на своите приятели и близки. Все пак един ден когато има нужда от тях, то те ще му помогнат, ако се отнася с уважение.
45 Бате Рамбо 28.03.2013 | 17:28
Опитват се според мен изкуствено да си вдигат акциите, което изобщо не е много правилно. За какво изобщо го правят това?
44 Батко съссладко 28.03.2013 | 17:27
Щом ти остава време и ти позволява ситуацията, то може да отидеш и до окръжната бакалия ;).
43 david copperfield 28.03.2013 | 17:27
Важното е човек да се организира навреме и състави един план график как трябва да свърши своите задължения, а не да се движи хаотично.
42 Миро Т 28.03.2013 | 17:26
Не прекалявайте много с доверието на хората, защото загубите ли им го и тогава нищо добро не ви чака според мен.
41 Бате Рамбо 28.03.2013 | 17:26
Аз например винаги, колкото и да съм зает си намирам ей така 1 час да отида и направя една тренировка във фитнеса.
40 Батко съссладко 28.03.2013 | 17:25
Така е наистина. Човек намира време за нещата които го интересуват, но за тези които не му привличат интереса, то той си намира оправдание за тях.
39 киселото грозде 28.03.2013 | 17:14
така съм си организирал времето, че сега ще отида да напазарувам от кварталната бакалия зарзават.
38 конска саздърма 28.03.2013 | 17:14
абе всичко е добре когато свършва добре.
37 киселото грозде 28.03.2013 | 17:13
ама някои хора не ги знаят. а те са болшинство.
36 конска саздърма 28.03.2013 | 17:13
35 киселото грозде 28.03.2013 | 17:12
ама така правят организираните хора, а те са много малко.
34 конска саздърма 28.03.2013 | 17:12
и на всичкото отгоре хората се оправдават после с това.
33 Момиче То 28.03.2013 | 15:54
Като си организирам нещата добре, когато са се понатрупали си оставям задълже време и за мен и така всичко се балансира;)
32 Момиче То 28.03.2013 | 15:53
Ами да, все пак човек трябва да си почива активно когато може.
31 г-жа Тенджеркова 28.03.2013 | 15:12
Май с всички е така, тъй като в днешно време живеем на бързи обороти и имаме все по-малко време за себе си.
30 Ceca V 28.03.2013 | 15:07
Факт! Много хора се оплакват, че нямат време за това или оново, но пък видят в социалните мрежи или пък ходят по клубчета.
29 Emily Reed 28.03.2013 | 15:01
В повечето случаи наистина не правим нищо полезно, мислейки се че така си почиваме и оставяйки доста по-важни ангажименти на втори план.
28 Forrest Gump 28.03.2013 | 14:55
Някои хора го правят по инерция или просто да се направят на много вървежни и ангажирани, което на тази криза си е за завиждане.;)
27 Mary Bloody 28.03.2013 | 14:51
И аз съм така, тъй като по този начин си почивам - да не правя нищо. :) Не можем 24 часа и 7 дни в седмицата да бачкаме като зомбита.
26 г-жа Тенджеркова 28.03.2013 | 14:43
Действително всичко опира до организация, а и ми прави впечатление, ч в периодите, когато съм имала най-много ангажименти съм се справяла с доста повече неща, тъй като времето за глупости просто го няма или е малко.
25 p kehaiova 28.03.2013 | 13:39
Аз поне се смятам за доста организирана, но понякога има дни, в които всичко тръгва с главата надолу, но поне са по - рядко. Аз намирам време за всички и за всичко, но усещам колко съм изтощена и нямам време за себе си.
24 wild child 28.03.2013 | 13:04
аз съм малко според настроението. понякога обичам да се мотая особено през почивните дни
23 отминало бъдеще 28.03.2013 | 12:56
така е , трябва да знаеш как да си организираш времето така че да ти стигне да изпълниш всички задачи
22 задънена улица 28.03.2013 | 12:55
няма "не мога" има "не искам"
21 wild child 28.03.2013 | 12:55
Когато човек има желание за нещо ще намери време
20 отминало бъдеще 28.03.2013 | 12:53
И аз си мисля че всичко опира до приоритети
19 Момиче То 28.03.2013 | 12:49
Не е само висенето в социалните мрежи! Просто не си подреждаш нещата по важност и значимост и накрая се объркваш.
18 Момиче То 28.03.2013 | 12:48
Не, понякога има изключения, когато близък твой приятел който познаваш има някакви много сериозни лични проблеми и не може да ти обърне внимание.Все пак той не е там да ти върши работа, защото ти е приятел, а не работник, а и ти не си там да го водиш на отчет.
17 Beautiful Mind 28.03.2013 | 12:46
ОФ, ами вземи си преосмисли стратегиите вместо да се оплакваш.
16 Жужка Жужа 28.03.2013 | 12:45
Е, ти няма да си толкова глупаво откровена. Просто му казваш, че днес няма да можеш, но защо не утре?
15 Момиче То 28.03.2013 | 12:44
Аз също. Много мразя някой да ми се прави на интересен и да ми повтаря само, че нямал време.
14 Beautiful Mind 28.03.2013 | 12:44
Именно! Това е много лош навик! Това е загубено време. И все пак човек трябва да има време за себе си.
13 Жужка Жужа 28.03.2013 | 12:43
Мразя да се оправдавам с това, но понякога просто наистина ми се е случвало да не ми достига физическото време. Но за среща с близките си винаги намирам време.
12 криворазбрана цивилизация 28.03.2013 | 12:42
Важна е организацията,наистина много време губим във висене в социалните мрежи без да правим нищо полезно там,после времето ни не стига за най-важното.
11 Момиче То 28.03.2013 | 12:41
Наистина съм забелязала, че много хора го използват, като оправдание това с времето. Не могат да си организират приоритетите, не могат да владеят хаоса.
10 Ceca V 28.03.2013 | 12:35
Стига да има желание човек винаги може да смести нещата в графика си, всичко е въпрос на приоритети и интерес.
9 mitko velev 28.03.2013 | 12:18
Когато един човек се оправдае с това, че много е зает и не може да ти обърне внимание, значи не иска да ти свърши работа, ако не намери подходящото за него време да се срещните.
8 Dobi Zvezdeva 28.03.2013 | 11:37
аз нямам проблем с това.рядко използвам този израз , само в случаите когато наистина нямам абсолютно никакво време
7 Pepi Vasilev 28.03.2013 | 11:22
Заетостта често е плод не на реални ангажименти, а на недобре разграфени приоритети - правилно, всеки малко или много трябва да си знае приоритите в ежедневието.
6 Пияно пиле 28.03.2013 | 11:18
И аз така си мисля,че май ще си останеш без ангажименти към подобен човек,но наистина организацията е доста важна.
5 Pepi Vasilev 28.03.2013 | 11:14
Много хора, които не искат при среща да си говорят с вас излизат с този номер, това винаги ми е било супер досадно искам да ви кажа.
4 Radina Arabadjieva 28.03.2013 | 11:00
Ако изцепя на някой "Нямам време за теб в момента, съжалявам, просто не си ми приоритет". със сигурност скоро няма да имам проблеми с въпросния човек и никакъв шанс да му бъда аз приоритет някога :Р Р
3 julieta jivkova 28.03.2013 | 10:56
оф аз много трудно си разпределям времето . много често просто трудно съм организирала времето и задачите си и затова съм "нямала време"
2 marina popova 28.03.2013 | 10:48
И при мен е така - лошо си планирам времето и приоритетите.
1 Emily Reed 28.03.2013 | 10:43
"Огромно количество от времето ми бе поглъщано от интернет"- и аз в последно време констатирам също, не ми остава време уж за нищо, а в същото верме вися пред компа доста време.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.