"Нямам време. Много съм зает в момента." Сигурно често сте чували тази реплика от колеги и приятели.
Много хора използват заетостта не само като оправдание, но и като символ, крепящ тяхното реноме. Колкото по-зает си, толкова по-добър си, явно, констатира Inc.com.
Писателката Лаура Вандеркам обаче казва, че това са пълни глупости. Тя признава, че често се улавя да следва същия лъжлив метод на обяснения как винаги е пренатоварена с работа.
Уморена от постоянно тежката си работна седмица, тя решава да води статистика за заетостта си.
"Много скоро осъзнах, че съм се лъгала относно инвестирането на времето си. Това, което мислех за пагубната 60-часова работна седмица, дори не се приближаваше до тези числа. Мислех си, че прекарвам часове, миейки чиниите, а всъщност са били минути. Огромно количество от времето ми бе поглъщано от интернет, без да се усетя, още толкова прекарвах лежерно из къщата, без да имам каквато и да е идея какво точно ми се прави", разказва Вандеркам.
Каква е поуката от това? Че понятието "заетост" много често е в главата ни и често е плод не на реални ангажименти, а на недобре разграфени приоритети, липса на организация и други фактори.
Вандеркам предлага едно простичко решение: Сменете формулировките си.
Как да направите това, прочетете в Econ.bg.