На търг в Хонконг беше продадена порцеланова пиала (чаша без дръжки, подобна на купичка) за 36,5 милиона долара., предава ИТАР-ТАСС.
Чашата е изработена през ХV век, по време на династията Мин и по данни на организаторите от аукционната къща участникът в наддаването е поискал анонимност.
Изящната чаша е украсена с изрисувани миниатюри с изображения на петел, кокошка и пилета на фона на цветя. До наши дни са достигнали само 14 такава пиали. Едва три от тях са в частни колекции, останалите са в музеи, допълва БТА.
"За нас е огромна привилегия да предложим отново на търг тази знакова купичка 15 години след като счупи рекорда за китайско изкуство през 1999 г. Още от периода Чънхуа на династията Мин, когато тези купички са изработени, те са ценени и желани от императори и познавачи.
С оглед на изключителната им рядкост, те са най-ценните попълнения във всяка колекция от китайски порцелан", казва Никълъс Чоу от аукционната къща. По думите на експерти подобен род купички често са копирани. По тази причина не е чудно, че на китайските антикварни пазари могат да се намерят стотици подобни имитации.
Оригинал на 500 години обаче днес трудно може да бъде открит. Агенцията припомня, че въпросната купичка за вино е била предлагана на търг през 1999 г. Тогава тя е продадена за немислимите за времето си 3,7 милиона долара. Това я превръща в най-скъпия купен в света китайски порцелан.
Оказва се, че за 15 години стойността й е нараснала десетократно.