Не бихте се учудили, че професията на каскадьора е една от най-рисковите, нали? Но какво ще кажете за работата на рибаря и боклукчията? Може и да не ви се струват рискови, но данните сочат, че са в Топ 10 на най-опасните професии, които могат да бъдат упражнявани, информира икономическият портал econ.bg.
Повечето хора се оплакват от работата си или защото просто биха желали да поспят два часа повече, или защото принципно са свикнали да са недоволни, или защото наистина не харесват това, с което си изкарват прехраната.
Във всички случаи обаче, една средностатистическа работа е общо взето сигурна, тъй като инциденти се случват, но с относително ниска честота и най-вече по злощастно стечение на обстоятелствата.
Какво ли е обаче да се събудиш, да е понеделник, да гледаш кисело часовника и да знаеш, че започва още един опасен работен ден?
Сайтът Bankrate.com предлага класация на най-опасните професии в САЩ, която посочва и някои доста интересни факти, свързани с тях.
Рибари (не любители)
Може да звучи странно, но едновременно с това като се замислите, е напълно логично. Има разлика между любителския риболов в събота сутрин и този, който е чисто и просто професионален и за изкарване на прехраната. Сред опасностите, които съществуват при риболова, са лошото време, проблемната екипировка, която може да откаже във важен момент, както и възможните проблеми при транспортния превоз.
Оставен на произвола на стихиите по средата на огромно езеро например, човек наистина е крехко същество и няма никакъв контрол над ситуацията. От 1992 г. насам тази професия е топ 1 като смъртни случаи в САЩ – 116 на всеки 100 хиляди работещи. Годишната заплата на упражняващите я пък е по-скоро скромна и възлиза на 25590 долара.
Дърворезачи
Смъртните инциденти при дърворезачите са се покачили от 36 през 2009 г. до 59 през 2010 г., което е едно наистина плашещо увеличение. Високата надморска височина и евентуалното лошо време са фактори, но отстъпват много назад пред опасностите, които възникват при оперирането с тежки машинарии и страховити моторни резачки. Фаталните случаи тук възлизат на 91,9 на всеки 100 хиляди служители, а заплатата на поелите този риск гравитира около 32870 долара.
Пилоти на самолети и авиоинженери
До някаква степен тази позиция също е оправдана. Въпреки че пилотите са заплатени доста щедро за присъщите за професията им опасности, никаква сума не може да компенсира това, което ще се случи, ако самолетът тръгне надолу. Въздушната шир е открай време любима на човека, но също така е и безкрайно опасна. Трагичната оценка в този случай е 70,6 на 100 хиляди служители. Заплатите варират от 76 хиляди до 118 хиляди долара.
Фермери
Идиличната обстановка понякога се оказва илюзия във фермерския живот. Индустриализацията на света отпреди някой и друг век спомогна много за производството и неговата интензивност, но същевременно машините излагат постоянно на опасност своите собственици. За нещастие фаталните инциденти в такива случаи не са прецедент. На всеки 100 хиляди души има по 41,4 смъртни случая по статистически анализи, а заплатата надвишава с малко границата от 60 хиляди долара на година.
Миньори
Несъмнено една от най-потискащите работни обстановки е тази, която се намира в земните галерии. Миньорите отново срещат проблема на фермерите и дърворезачите – с две думи, тежка машинария, която е немалко опасна, като наред с това са под земята, в оградено и тясно пространство с експлозиви. Смъртността тук е 19,9 на 100 хиляди души, а заплатите варират от 37 хиляди долара до 89 хиляди долара.
Работници по покриви
Наред с това да не уцелите някоя дъска, керемида, или нещо друго и да ударите пръста си вместо това, или пък да изгорите на слънцето, има и нещо друго – падането. Именно паданията по невнимание или вследствие на инцидентно подхлъзване или залитане са главната опасност при тази професия. Смъртните случаи са 32,4 на 100 хиляди души, като работата е изпълнена и с всякакъв тип ранявания и злополуки, които не завършват летално – счупени крайници, напуквания, фрактури, и други. Заплатата остава на ниското ниво от 34 хиляди долара на година.
Боклукчии
На седмо място са боклукчиите, които у нас са съпроводени от тракането на огромния камион, което понякога смущава съня на гражданите в малките часове на нощта. Превозните инциденти са най-големият фактор за високата смъртност при тази професия, която не изключва, също както покривната работа, множество наранявания и контузии. Отново при ниската годишна заплата в размер на средно 34 хиляди долара, боклукчиите статистически имат смъртност 29,8 на 100 хиляди души.
Тираджии
Тираджия е една от най-стереотипните и богати на народен фолклор професии. Същевременно условията на работа хич не са леки – изключително дълги работни смени, изискващи неотлъчна концентрация, шофиране по пътищата с превозни средства до 40 тона...Това е доста голяма предпоставка за инциденти, най-често катастрофи. Изгърбването, недоспиването и други ефекти също са неприятни, но все пак не фатални. Смъртността при тази професия е 21,8 на всеки 100 хиляди души, а заплатите варират според превозното средство. Водачите на тежки тирове получават по близо 38 хиляди долара, тези на леки – по 29 хиляди долара.
Каскадьори
Филмовата индустрия намира своето място в класацията. Дори и при огромното количество специални ефекти, които да елиминират нуждата от някои каскади, професията на каскадьора все още си остава доста опасна. Различните акробатични номера, били те от екшъните или комедиите, неизменно носят със себе си риск, който включва както контузии, така и за жалост смъртни случаи. На хиляда каскадьори загиват 2,5 средностатистически, а средната годишна заплата възлиза на 70 хиляди долара.
Полицаи и шерифи
Опасността е най-честият спътник на патрулите, особено имайки предвид богатата гама ситуации, които могат да възникнат по улиците. Статистиките сочат, че общо 134 полицаи и шерифи са загинали на работното си място през 2010 г., което е с 40% повече от 2009 г. Средностатистически смъртността се оценява на 18 на 100 хиляди души, а средната годишна заплата възлиза на малко над 56 хиляди долара.