Учени твърдят, че дълбоки подземни води в южноафриканския басейн Уитуотърсранд може да са останали изолирани в продължение на много хиляди, а дори и милиони години, съобщи Labnews.
Изследователи от Университета в Торонто са открили благородния газ неон, разтворен във воден басейн на три километра дълбочина.
Необикновеният профил на този неон, заедно с високата соленост и други уникални химични характеристики, се оказват много по-различни от всичко, откривано в разтопени течности и газове, излизали изпод земната кора.
"Знаем, че този конкретен изотоп на неона е възникнал и останал в скалите най-малко преди два милиарда години. Все още можем да го намерим там и днес", казва професор Барбара Шерууд Лолар.
Впоследствие част от неона се е разтворил във водата, което доказва, че водоемът трябва наистина да е бил откъснат от досег с други води изключително дълъг период от време.
Районът на Националния парк Уитуотърсранд е дом и на най-дълбоката известна микробна екосистема на Земята, която оцелява благодарение на химична енергия от скалите, а не от слънчевата светлина.
Микроорганизмите, открити в района, имат генетично сходство с тези, намерени в хидротермални цепнатини, обяснява Шерууд. "Ясно е, че дългият период на изолация е засегнал развитието им. Това е област, която се надяваме да проучим щателно с колегите микробиолози", допълва още професорът.