Марс е доста негостоприемно местенце, с безкрайни пустини, слаба гравитация и липса на кислород.
Средногодишната температура също едва ли може да грабне някого – минус 53°С. В най-топлото време на деня на екватора може да се порадвате на 27°С. А през марсианската зима тя прилича на тази във фризера – минус 128°С. Изобщо – идилия, откъдето и да го погледнеш.
Е, не пречи да пофантазираме, нали? Та колко дълго един землянин, когото някакво чудо е захвърлило на Марс без специално оборудване, ще оцелее там? Да речем, ако е само по дънки и тениска?
На този въпрос отговаря специалистът от Лабораторията за реактивно движение на НАСА Крис Уебстър (тази лаборатория се занимава и с обслужването на марсохода Curiosity).
Първото, което ще усети човек, озовал се на Марс, е ниското атмосферно налягане – в сравнение със Земята там е почти вакуум. Практически веднага тъканите, кожата и вътрешните органи, от които се отделя въздух, ще започнат да се пукат, което неминуемо ще доведе до бърз и мъчителен летален изход.
Но дори човек да успее да оцелее в условията на ниско налягане, на Марс има предостатъчно други фактори, които правят тази планета толкова негостоприемна – липса на кислород (той е около 0,1% в сравнение с 20% на Земята), студ, всевластващ и дразнещ прах, интензивно ултравиолетово лъчение, химичен състав на повърхността и изобилие на оксиданти. И всички тези проблеми ще възникнат преди да изникне въпросът за търсене на храна и вода!
Мдаа, доста неприятно. Остава да се надяваме, че хилядите мъже и жени, които искат да идат там завинаги, знаят под какво се подписват.