Първият "ромски съд" отвори врати днес в Сибиу, Централна Румъния, предаде АФП, цитирана от БТА. Това обяви самопровъзгласилият се за "цар" на ромите в Румъния Флорин Чоаба и на церемонията по откриването изтъкна, че денят е изключително важен.
Съдът, който ще работи под девиза "Ние не ви съдим, ние ви помиряваме", ще гледа дела, свързани с раздяла или финансови конфликти.
"Не става дума за инстанция, паралелна на държавните институции", подчерта Чоаба. Той каза, че случаите, внесени в съда, ще бъдат разглеждани според неписаните закони и обичаи на ромското малцинство.
Конфликтите между роми често пъти са уреждани от "съд" ("стабор" на езика на ромите), съставен от "мъдреци" от различните местни общности. Лицата, признати за виновни, обикновено са осъждани да платят пари на засегнатата страна.
Синът на Флорин Чоаба - Дорин, ще бъде председател на съда, като в работата ще му помагат юристи. Ромската общност в Румъния наброява 535 000 души, според последно преброяване, но според нейни представители броят й достига 2 милиона души.