Първият "ромски съд" отвори врати в Румъния

"Ние не ви съдим, ние ви помиряваме" е девизът на съда

по статията работи: Олга Андреева | 28.02.2011 | 20:34
Повече за:

Първият "ромски съд" отвори врати днес в Сибиу, Централна Румъния, предаде АФП, цитирана от БТА. Това обяви самопровъзгласилият се за "цар" на ромите в Румъния Флорин Чоаба и на церемонията по откриването изтъкна, че денят е изключително важен.

Съдът, който ще работи под девиза "Ние не ви съдим, ние ви помиряваме", ще гледа дела, свързани с раздяла или финансови конфликти.

"Не става дума за инстанция, паралелна на държавните институции", подчерта Чоаба. Той каза, че случаите, внесени в съда, ще бъдат разглеждани според неписаните закони и обичаи на ромското малцинство.

Конфликтите между роми често пъти са уреждани от "съд" ("стабор" на езика на ромите), съставен от "мъдреци" от различните местни общности. Лицата, признати за виновни, обикновено са осъждани да платят пари на засегнатата страна.

Синът на Флорин Чоаба - Дорин, ще бъде председател на съда, като в работата ще му помагат юристи. Ромската общност в Румъния наброява 535 000 души, според последно преброяване, но според нейни представители броят й достига 2 милиона души.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


2 d.krumova _ 12.04.2011 | 09:40
Това не е съд в истинския смисъл на думата, а хора с юридическо образование ще посредничат за решаването на, предполагам, предимно битови проблеми от сорта откраднати булки, коне и каруци:)
1 Свежка . 12.04.2011 | 09:39
Дали и за ромите ще важат същите правила, както и за останалите граждани на Румъния?

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.