Измина повече от век откакто се запознахме с първата цветна картичка и стигнахме чак до SMS-а и
социалните мрежи.
Днес сме забравили за телеграми, картички и писма. Свикнахме да общуваме предимно чрез електронната поща, по скайп и социалните мрежи. Всъщност писмата и картичките не са отживелица и до днес си остават красив спомен от миналото и полъх на романтика.
Историята на пощенските картички е свързана с пощенските съобщения и фотографията. Родно място на картичките се смята Австро-Унгария в далечната 1869 година. Измислени са тридесет години след изобретяването на фотографската снимка. Инициативата за създаването на пощенските картички е на преподавателя във Военната академия на Австро-Унгария Емануел Ферман. Тази нова за времето си пощенска услуга започнала бързо да се разпространява в Англия, Германия и Швейцария.
До нас пощенските картички от чужбина са стигали с кораби по Дунав до Русе, Видин, Свищов и Силистра - за това свидетелстват запазените и до днес картички в Историческия музей във Видин, споделя пред БТА етнографът Десислава Божидарова.
През 1892 година по времето на Първото земеделско и промишлено изложение в Пловдив е издадена у нас първата илюстрована картичка. Но истински бум разпространението им бележи с приемането на Закона за пощите, който през 1897 г. Той дава разрешение на различни ведомства и частни лица да издават пощенски "откритки", обикновени илюстровани картички. Преди това илюстрованите картички са се издавали инцидентно, разказа етнографът.
Колекционирането на пощенски картички и изгледи е начин да се запази ценната информация за важни исторически и културни събития. Тези хартиени доказателства носят духа на миналото в културен план. Чрез тях пред нас оживяват градове, сгради, улици, площади, личности, които вече отдавна не съществуват или времето е променило до неузнаваемост, коментират експертите.
Една от най-богатите колекции от пощенски картички във Видин принадлежи на покойния историк Митко Лачев. Една от най-атрактивните му колекции съдържа 44 пощенски картички, които показват духа на Видин в миналото. Характерно за картичките е на тях да има романтични надписи и поздравления, но те поразяват със своята изработка - дълбок цветен печат.
Днес позабравеното писмо и пощенска картичка отново се възраждат благодарение на новите технологии и Българските пощи. Затова не се изненадвайте, ако получите писмо и на него пощенската марка е с лика на вашия любим, на вашето дете, на любимата ви котка или куче, или дори на Брат Пит или Анджелина Джоли. И това няма да бъде шега, а възможност, която дават "Български пощи". Това ще бъде истинско писмо с истински марки с номинал 0.65 лв за България и 1.00 лв. за чужбина.