От дълги години се смята, че хората от Кловис, Северна Америка, са били първите хора, използвали оръдия на труда на континента.
Всичко това обаче бе опровергано, след като в коритото на река в Тексас бяха открити още по-стари артефакти, съобщава nature.com.
Майкъл Уотърс, геоархеолог в тексаския A&M University, и неговия екип открили повече от 15 000 каменни артефакти, за които установили, че датират между 13 200 и 15 500 години. Те сякаш са били оставени необезспокоявани от каквото и да е движение на почвата, което предполага, че са от времето преди появата на хората от Кловис, разказват археолозите.
При вида почви обектите се придвижват лесно с времето, но 15 000 артефакти означава доста сериозно движение, обяснява Ролф Мандел, един от геоархеолозите в Университета в Канзас, който не е участвал в изследването.
Според него голяма част от археологическите проучвания като това са свързани с проблеми, но намереното изглежда така, както е изглеждало и преди.
Откритието обаче не предполага, че хората от Кловис са живели в Северна Америка по-рано, отколкото се е смятало. Вместо това Мандел намеква, че е имало друга група хора, които са използвали различни видове инструменти. Тя може да е била заменена или да е еволюирала в хората от Кловис.
Въпреки че повече от новооткритите артефакти са отломки, подобни на парчета камък, Уотърс и екипът му са открили 56 каменни сечива, изработени от кварц, подобен на кремък.
12 от тях са с каменни сечива с двойно лице и с двустранни остри ръбове. Изглежда те били използвани като ножове и сатъри за меки и твърди материали. Оказало се, че някои от тях са подобни на някои от оръдията на хората от Кловис, но са по-прости.
"Тези оръдия на труда изглеждат като технологични предшественици на тези, използвани от хората от Кловис", смята Джеймс Адовазио, археолог от Mercyhurst College в Пенсилвания.
Инструментариумът на тази група от хора е много по-лек от този, използван от хората от Кловис. Това предполага, че те са били по-мобилни ловци и са се придвижвали бързо – съвсем различни от хората от Кловис, които имали по-тежки инструменти.
Не е напълно изненадващо, че хората от Кловис са развили впечатляващите си копия в южната част на Северна Америка от съвсем прости инструменти. Генетични изследвания показват, че те са дошли от Североизточна Азия и единственият им път от там до Северна Америка минава през
ледените земи на Аляска
"Хората предполагат, че хората от Кловис са създали емблематичните си копия по време на пътуването си в Северна Америка и след това бързо са започнали да ги използват", разказва Адовазио. Все още обаче не е открито нито едно от копията им в Азия или Аляска.
"Никога не ми е правило впечатление, че въпросните копия датират от периода на миграцията. Сега, когато имаме тези нови находки, изглежда мястото, на което хората от Кловис са създали своите инструменти, е различно от това, което сме смятали".
Според Адовазио това е поредното доказателство, че хората от Кловис не са били първите, изпозвали оръдия на труда по тези земи.