Най-древните прародители на човека вероятно са се страхували да не бъдат нападнати от едри саблезъби котки, които са бродели из техния хабитат на брега на езеро в Африка, съобщи BBC, цитирана от БТА.
Палеонтолози са идентифицирали два нови вида съблезъби котки сред фосили, открити на обекта Торос Манала в Чад.
През 2001 г. екип откри останки на 7 милиона години от хоминид, известен като Тумай, на същия обект в Централна Африка. Острите зъби на откритите хищници вероятно са били непрестанна заплаха за приматите като Тумай.
Палеонтолози вече оповестиха, че са попаднали на останки от едра саблезъба котка от Торос Менала, известна като Machairodus kabir, тежала около 350 - 490 кг.
Сега учени от университета в Поатие прибавиха два нови вида саблезъби котки към списъка с хищници, които са се срещали в този район в Централна Африка през късния миоцен.
Проф. Патрик Виньо, директор на института по палеоприматология и човешка палеонтология към университета в Поатие, заяви, че тези котки са били с размерите на днешните лъвове. Саблезъбите котки са нападали всякакви бозайници и вероятно са стресирали потенциалните си жертви, отбеляза ученият.