Космическият телескоп SOHO е фиксирал на Слънцето мощно изхвърляне на слънчева плазма – облак заредени частици ще прелети покрай Земята и няма да предизвика магнитни бури, съобщава НАСА.
Короналните изхвърляния на маса са една от проявите на слънчева активност. Когато такива изхвърляния стигнат до Земята, заредените частици вадят земната магнитосфера от "равновесие" и започва магнитна буря. На снимката от космическия телескоп SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), публикувана на сайта на центъра "Годард" на НАСА, се вижда пръстеновидният облак плазма.
"Този път той е насочен встрани от Земята и може да се наслаждаваме на неговите красоти в пълна степен, без да мислим за предстоящи геомагнитни смущения", казва пред РИА Новости Сергей Богачьов от Физическия институт "Лебедев" на РАН.
Той отбелязва, че този облак "визуализира" структурата на слънчевото магнитно поле.
"Това, което на снимката изглежда като пръстен, всъщност е напречен разрез на гигантска магнитна тръба, чиято основа отива надолу и се опира на повърхността на Слънцето. По оста на тази тръба текат гигантски електрически токове, чието взаимодействие с магнитното поле на Слънцето води до откъсване на изхвърлянето от Слънцето и неговото ускорение до огромни скорости, понякога до 1000-2000 км в секунда", пояснява ученият.
На снимката се вижда също така, че магнитните линии и веществото са завити в нещо като гигантски вихър. "Това също е резултат от влиянието на електрическия ток", добавя Богачьов.
Министерството на извънредните ситуации на Русия прогнозира за 2014 година 20-30 геомагнитни бури, сред които 3-8 големи и много големи. Вероятността от възникването на бури от висша категория е 20-30%, се казва в прогнозата на ведомството.
Но сега, както отбелязват оттам, слънчевата активност спада. "През 2014 г. продължава постепенният спад на слънчевата активност, на този фон са вероятни няколко периода на висока активност с мощни слънчеви изригвания."
Освен това поради изхвърлянето на плазма на Слънцето са възможни до 20-30 "протонни бури" – нарастване на концентрацията на заредените частици в околоземното пространство, което може да създаде рискове от нарушаване в работата на електрониката на орбиталните спътници.