След успеха на компанията за частни космически полети "Спейс Екс" се появи още една американска фирма - "Голдън спайк", която през 2020 г. ще е готова да изпрати двама астронавти или космически туристи на Луната срещу сумата от 950 милиона британски лири или 1,5 милиарда долара, съобщиха световните информационни агенции.
В съвета на директорите й влизат няколко бивши специалисти и мениджъри на НАСА.
Президентът на компанията "Голдън спайк" Алън Стърн, който преди е бил помощник директор на НАСА и е ръководил управлението за научните мисии, обяви на пресконференция, че той и сътрудниците му ще предлагат "достъпни, надеждни и периодични" експедиции на Луната.
Търговските полети са адресирани преди всичко до други държави - целите са научни изследвания и национален престиж. От тях обаче могат да се възползват и любителите на екстремните изживявания, стига да разполагат с огромната сума.
Стърн е на мнение, че негови клиенти могат да са държави като Южна Корея, Япония, РЮА или Индонезия, които биха искали да изпратят в космоса свои граждани и разполагат с необходимите зацелта финансови средства, но нямат техническите възможности.
Компанията "Голдън спайк" също не разполага със собствени възможности за целта, но предвижда да използва ракетите-носители и космическите апарати, които сега разработват американски компании, включително и по поръчка на НАСА.
Ще бъдат използвани и стари технологии, като тези, които позволиха на "Аполо 17" да кацне на естествения спътник на Земята, твърди в. Washington post и припомня, че изявлението на Стърн е направено точно в деня, когато се чества 40-годишнината от последното изстрелване на хора към Луната.
Стърн е на мнение, че за подготовката на първия полет ще са необходими около 10 години. През 2020 г. всичко ще е готово за старта.
За да тръгне проектът обаче, е нужен начален капитал от 7-8 милиарда долара, колкото ще струва първото изстрелване, съобщи Стърн. Той не разкри финансовите източници на своята фирма, но, както разбраха журналистите, тя ще се опита да си сътрудничи с някои заинтересовани от идеята крупни бизнесмени и венчърни фондове.
В същото време президентът на "Голдън спайк" призна, че за успеха на това търговско начинание ще е необходимо договорите с бъдещите клиенти да бъдат сключени предварително, при това за повече от 2-3 експедиции. Стърн разчита да осъществи 15-20 полета.
Ако се съди по думите му, засега става въпрос само за общи идеи, до реализацията на които разстоянието е колкото от Земята до. . . Луната. По данни на Associated Press все пак богатклиент вече се е свързал с компанията и е проявил интерес към бъдещите полети до Луната.
Независими експерти са на мнение, че от техническа гледна точка замисленото от компанията "Голдън спайк" е напълно осъществимо, но от финансова е доста съмнително. Подготовката на такава експедиция ще изисква големи финансови капитали, уверен е бившият помощник-директорът на НАСА Скот Пейс, координиращ космическите изследвания в университета "Джордж Вашингтон".
С него е съгласен астрономът от Харвардския университет Джонатан Макдуъл. По повод проекта на "Голдън спайк" той заяви: "Едва ли нещо ще се получи". Според него компанията много скоро ще се разори.
"Голдън спайк" обаче вярва в проекта и дори е пуснала реклама, а също фотоколаж с пет знамена на Луната, завършва БТА.