Какво прави една песен популярна? Изглежда мозъкът на тийнейджърите знае отговора, дори и младежът да не признава, че всъщност харесва песента.
Първоначалната цел на Грегъри Бърнс от Emory University била да направи проучване на ефекта от предпочитанията на приятелите върху избора на песни от тийнейджърите, съобщава Livescience.com.
Ученият изследвал 27 младежи на възраст между 12 и 17 години, докато те слушали откъси от 120 неизвестни изпълнители. За целта той сканирал мозъците им. Музиката била избрана от MySpace и включвала песни от 2006 г., които били на изпълнители без договор.
Чак през 2009 г. когато Бърнс чул Крис Алън да пее песента "Apologize” на One Republic в телевизионното шоу "American Idol”. Тогава той осъзнал, че някои от песните, които използвал в първоначалното проучване може да са станали популярни.
"Хрумна ми, че разполагаме с уникален набор от данни с отговорите на децата, които слушаха песни преди те да станат популярни", коментира Бърнс. "Започнах да се чудя дали бихме могли да прогнозираме кое парче ще стане хит".
Той решил да прегледа отново тригодишните данни, за да определи дали има връзка между мозъците на тийнейджърите и начина, по който те оценяват музиката и песните, които влизат в класациите.
Когато младежите слушали песните, които били станали популярни, част от центровете за награда в мозъците им реагирали много по-силно. Най-силен бил ефектът при песните, продали по над 50 000 копия.
Целта на Бърнс е да си обясни културни явления и тенденции, така че да може да предскаже историята и бъдещите хитове чрез сканиране на мозъка.