11-годишна ученичка от английския град Нортхамптън претендира за званието "най-умно дете в страната". Интелектуалният коефициент на момичето е равен на 162, което надвишава 160-баловите показатели на Алберт Айнщайн, Стивън Хокинг и Бил Гейтс, съобщава местният сайт Northampton Chronicle & Echo.
Керис Куксами-Парнел преминала теста в организацията "Менса" за хора с висок интелектуален коефициент, където вече членува нейният баща с IQ 142.
Според момичето нейната "шеговита" цел била да надмине баща си, но не очаквала, че ще го изпревари с цели 20 бала. Керис, както смятат специалистите, влиза сред 0,004-те процента хора, които някога са показвали резултат 162 по теста на "Менса".
"Това просто е нереално, не можах да повярвам, майка ми също – тя няколко пъти преизчислява резултата, за да се увери, че всичко сме разбрали", разказва Керис за успеха си пред The Telegraph.
По думите ѝ тя не води особено интелектуални разговори със своите връстници – интересни са ѝ по-прости неща, несвързани с изискване за висок IQ.
"Може би, когато порасна, например след 20-ата ми година, моят висок IQ ще ми послужи, когато ще водя мъдри беседи, но засега повече ме занимават въпроси от модата, веселите приказки и добрите училищни оценки", признава момичето.
Бащата на Керис разказва, че тя винаги е била обикновено дете и никога не е изглеждала "особена", но много обичала да чете. Все пак било ясно, че има изявени способности, само че таткото не искал тя да минава тестовете, преди да навърши 11 години. Още преди да започне училище, Керис знаела много, а се научила да чете толкова бързо, че учителят я карал да чете пред всичките си съученици, които още не можели да правят това сами.
Сега Керис се присъединява към "общността на гениите", а в бъдеще би искала да работи в сферата на финансите, тъй като обича да си има работа с числа, а любимият ѝ предмет е математиката. Момичето се надява, че един ден ще застане начело на Английската банка или дори ще стане премиер.
Керис надминава по IQ 16-годишната си сънародничка Лоран Марбе, която през февруари достигна коефициент 161. Тогава Лоран удиви педагозите, показвайки не само висок резултат на теста за интелигентност, а и като най-добрата сред "умниците", отбрани от организацията "Менса" на предишни етапи.